ogrodzenie posesji
Dom i Rodzina

Ogrodzenia posesji – czym ogrodzić ogród?

Posesja Twojego domu powinna być odpowiednio wyodrębniona i ogrodzona. Ma to znaczenie zarówno dla estetyki, jak i dla bezpieczeństwa. Jakie ogrodzenie wybrać, by prezentowało się efektownie, pasowało do stylu domu i aranżacji ogrodu, a przy tym było w funkcjonalne? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie ogrodzenie wybrać, a dodatkowo – rozwiej swoje wątpliwości czym ogrodzić warzywnik, taras czy balkon!

Ogrodzenia posesji – czym ogrodzić ogród?

Ogrodzenie domu warto dopasować do architektury budynku i jego otoczenia, ale również potrzeb domowników. Jakie kryteria wziąć pod uwagę, wybierając materiał ogrodzeniowy? Jakie są wady i zalety ogrodzeń naturalnych, drewnianych, kamiennych i murowanych? Przygotowaliśmy krótką charakterystykę poszczególnych ogrodzeń posesji, by ułatwić Ci wybór najlepszego rozwiązania!

Ogrodzenie betonowe ażurowe

Płoty ogrodzeniowe mogą być pełne, co zapewni domownikom anonimowość i da poczucie komfortu, ale również wykonane z przęseł betonowych posiadających ozdobne otwory. To drugie rozwiązanie znane jest pod nazwą “ogrodzenia betonowe ażurowe” i jest bardzo chętnie wykorzystywane przez Klientów. Dlaczego? Projekty ogrodzenia tego typu prezentują się niezwykle efektownie – są ozdobne i przykuwające uwagę. Dają także szansę przechodnią na podziwianie wyjątkowej architektury domu czy pięknie zaaranżowanego ogrodu. Ogrodzenie betonowe ażurowe to estetyczne rozwiązanie do ogrodzenia posesji, które zachowa wyjątkowy wygląd przez długie lata.

Ogrodzenie drewniane nowoczesne lub ogrodzenie kamienne

ogrodzenie kamienne

Dawniej ogrodzenia drewniane dominowały na posesjach – drewniane płotki królowały na wsiach i przedmieściach. Innym popularnym rozwiązaniem były ogrodzenia kamienne – ich budowa wiązała się jednak z wysokim kosztem i sporym nakładem pracy. Producenci wyszli więc naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaoferowali propozycje do złudzenia przypominające ogrodzenia drewniane nowoczesne i kamienne w postaci betonowych zamienników, imitujących naturalne materiały. Ich przewagą jest świetny stosunek jakości do ceny, łatwość w budowie i utrzymaniu w doskonałym stanie, trwałość oraz przede wszystkim nowoczesny, zachwycający design. Przykładem takiego nowoczesnego ogrodzenia jest system ogrodzeniowy Sonnblick, oferowany przez Semmelrock.

Nowoczesne ogrodzenie murowane

nowoczesne murowane ogrodzenie

Tego typu ogrodzenia posesji wiodą prym w ostatnich latach. Właściciele domów chętnie decydują się na nowoczesne ogrodzenia murowane, które można dopasować pod względem estetyki do designu domu i elewacji, jak i klimatu panującego w ogrodzie. Projekty ogrodzenia mogą przybierać najróżniejsze konfiguracje i dostosowywać się do potrzeb oraz upodobań mieszkańców – to kompletne systemy ogrodzeniowe w modernistycznej konwencji.

Czym ogrodzić balkon i co na ogrodzenie tarasu?

Mieszkańcy domów, które posiadają taras czy werandę, nierzadko borykają się z problemem, w jaki sposób osłonić swoją strefę relaksu od spojrzeń przechodniów czy sąsiadów. Jakie ogrodzenie tarasu wybrać? Chcąc stworzyć kameralne miejsce, warto zdecydować się na ogrodzenie estetyczne, dobrze komponujące się ze stylem ogrodu. Popularną opcją, która nie zamyka przestrzeni, a zarazem prezentuje się niezwykle nowocześnie i naturalnie, są np. elementy małej architektury Adelo od firmy Semmelrock, z których można zbudować kwietniki. Klasyką są też oczywiście murki wykonane z materiałów zbliżonych do tych, z których wykonano taras.

A czym ogrodzić balkon? Tutaj mieszkańcy mają wiele możliwości – mogą wybrać specjalne osłony balkonowe, maty wiklinowe, maty bambusowe albo zielone itp. W przypadku dużych balkonów dobrze sprawdzają się również gazony z trawami czy donice z drzewkami.

Czym ogrodzić warzywnik?

Ogród może być miejscem relaksu, zabawy i spędzania czasu z bliskimi. Niemniej wiele osób decyduje się także na zaaranżowanie warzywnika, zielnika czy sadu, w których będą mogli uprawiać swoje własne owoce, warzywa, zioła. Miejsca te powinny być dobrze zabezpieczone przed niepożądanymi gośćmi, ale również zwierzętami czy dziećmi. Czym ogrodzić warzywnik? Możliwości jest sporo, ale przyjrzymy się tym najpopularniejszym.

Murek w ogrodzie

Murek oporowy to element architektury ogrodowej o walorach dekoracyjnych, jak i praktycznych. Świetnie wzmocni skarpę, ale też wizualnie zagospodaruje nierówności terenu. Oczywiście znajduje także zastosowanie jako ogrodzenie warzywnika. Stawiając murek w ogrodzie spójny z jego estetyką, można uzyskać wyjątkowy klimat – polecamy np. zestawić ogrodzenie Bradstone Milldale z płytami chodnikowymi.

Ogrodzenia palisadowe

ogrodzenie palisadowe ogródka

Projekty ogrodzenia warzywnika bardzo często wykonane są także z palisad. Czy to dobry pomysł? Ogrodzenia palisadowe wyróżniają się prostotą i elegancją, a ich minimalistyczny charakter doskonale pasuje do różnych stylów ogrodowych. Bez względu więc na to, czy masz ogród w stylu naturalnym, rustykalnym czy nowoczesnym, możesz zdecydować się na takie rozwiązanie. Obrzeża palisadowe świetnie sprawdzą się do wytyczenia grządek, rabat czy oddzielenia trawnika od strefy uprawnej.