Nowożenie kukurydzy przez niedobór składników
Rozwój

Niedobory składników pokarmowych a nawożenie kukurydzy

Artykuł partnera.

Polska leży w strefie klimatycznej, która doskonale nadaje się do uprawy kukurydzy. Ze względu na wysoką plenność w stosunku do innych gatunków zbóż, jest ona chętnie wybierana przez polskich rolników. Niestety roślina ta lubi ciepło i najlepiej wschodzi przy temperaturach 9-10C. Jednocześnie wykazuje znaczną odporność na susze, gdyż ma dobrze rozwinięty system korzeniowy. Zobacz, jak te wymagania mają się do kwestii nawożenia kukurydzy.

Uprawa kukurydzy pod ziarno i na kiszonkę a potrzeby pokarmowe

Uprawa kukurydzy różni się od innych plantacji tym, że może być prowadzona w różnych celach. Roślinę tę można bowiem uprawiać z myślą o wytworzeniu jak największej ilości dorodnego ziarna lub też po to, aby jej zieloną masę przetworzyć na pożywną kiszonkę. Dlatego też, wybierając nawozy pod kukurydzę, trzeba najpierw określić przeznaczenie plantacji i jej zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze.

Podstawę produkcji zielonej masy zawsze stanowi azotowanie. Pierwiastek ten jest niezwykle istotny zarówno w przypadku upraw na ziarno, jak i na kiszonkę. Jest niezbędnym składnikiem w procesie fotosyntezy, umożliwiając roślinie odżywianie i budowanie kolejnych komórek. Pokrywanie zapotrzebowania na azot można połączyć z aplikacją innych makroelementów oraz mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Firma ADOB – producent nawozów – proponuje wieloskładnikowe nawozy płynne, na przykład z serii Basfoliar, czy nawozy dolistne na zboża z serii ADOB® ProFit z mikroelementami.

Zapotrzebowanie kukurydzy na mikro- i makroelementy

Poza azotem (N), fosforem (P2O5) i potasem (K2O) uprawa kukurydzy na ziarno wymaga też innych makro- i mikroelementów. Aplikacja poszczególnych pierwiastków powinna być wykonywana w porach największego zapotrzebowania na nie. Dlatego nie zawsze wystarczą tu preparaty wieloskładnikowe, lecz w określonych momentach trzeba zastosować specjalistyczne nawozy molibdenowe czy magnezowe. Od rolnika oczekuje się systematycznego monitorowania stanu plantacji i stosowania dodatkowych oprysków interwencyjnych, jeśli pojawią się symptomy niedoborów.

Przykładowe objawy niedoborów:

  • fosfor – fioletowo-purpurowe przebarwienia na liściach, spowolnienie wzrostu skarłowacenie,
  • magnez – chloroza międzynaczyniowa (jasne przebarwienia wzdłuż nerwów młodych liści), nekroza tkanki międzynaczyniowej,
  • siarka – chloroza międzynaczyniowa (blade młode liście przy intensywnie zielonych starszych), spowolnienie wzrostu łodyg,
  • bor – skłonność roślin do wylegania, ubytki ziarniaków w kolbach,
  • żelazo – chloroza żelazowa (cytrynowo-żółte lub białe zabarwienie najmłodszych liści), spowolniony wzrost,
  • cynk – bielenie siewek kukurydzy, karłowacenie roślin (skrócenie międzywęźli), chloroza (białe lub biało-żółte pasy po obu stronach głównego nerwu).

 

Jakie nawozy pod kukurydzę przy niedoborach?

Stosowanie aplikacji interwencyjnej w postaci oprysków nalistnych zazwyczaj wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu jednoskładnikowego. Przy niedoborach boru można stosować nawozy borowe takie jak ADOB Bor czy Solubor DF. Natomiast przy niedoborach Cu świetnym wyborem będą nawozy miedziowe ADOB, zawierające miedź w 100% schelatowaną nowoczesnym, biodegradowalnym czynnikiem chelatującym IDHA.