Kultura

Nie samą Warszawą Mazowsze żyje

Historia okolicznych miejscowości rozsianych wokół Warszawy sięga od kilku wieków do kilku tysięcy lat wstecz. Jednym z ciekawych okolicznych miejscowości jest miasteczko o nazwie Brwinów.

Polska język trudna język

Nazwy niektórych miejsc w Polsce nawet krajowca potrafią przyprawić o ból języka podczas wymowy. Ot chociażby słynny Szczebrzeszyn, Brwinów przy nim blednie, ale i tak na pewno zastanawia nas co było u podnóża tej nazwy. Część badaczy uznaje, że nazwa Brwinów pochodzi to od birzwo co oznacza drewno, belkę. W przeszłości całość przestrzeni okolicznej była porośnięta puszczą.

Osadnictwo na terenie Brwinowa

Teren Brwinowa był zamieszkiwany już 8 tysięcy laty przed naszą erą. Jednak największe znaleziska dotyczą okresu intensywnego rozwoju hutnictwa. Przypada on na lata 400-150 przed naszą erą. W okolicy miasta znaleziono skupisko pozostałości kilku tysięcy pieców hutniczych. W obrębie miejscowości jednym ze znalezisk był miech hutniczy.

Miejsce przecinania szlaków

Miejscowości w dużej mierze wyrastały w okolicy dróg łączących większe miasta. W Brwinowie przecinają się natomiast dwa szlaki historyczne co oczywiście miało wpływ na rozwój miasta. Jednym z nich była droga królewska do Piotrkowa Trybunalskiego oraz miejscowa droga do Grodziska.

Rozwój miasta

Powstanie kolei przyczyniło się do wzrostu rozwoju miasta. Przejeżdżał przez nią pociąg relacji Wiedeń – Warszawa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości miejscowość otrzymała status letniska, gdzie odpoczywały rzesze osób pracujących na co dzień w stolicy. Budowano nowe domy i wille, co dodatkowo napędzało rozwój miejscowości.

Druga Wojna Światowa i czasy obecne

Pod Brwiniowem rozegrała się dość wazna bitwa między wojskiem niemieckim a 36 Pułkiem Piechoty Legii Akademickiej co przyczyniło się do opóźnienia zajęcia przez Niemców stolicy. Po wojnie Brwinów uzyskał prawa miejskie.

Obecnie miasto Brwinów jest skupiskiem lekkiego przemysłu wytwórczego miedzy innymi meblarskiego, budowlanego oraz papierowego. Znaczny jest też udział usług w tym również dotyczących mechaniki samochodowej. Powstają też nowe zakłady które zachęca dostosowane tereny inwestycyjne. W samym mieście powstał też niedawno nowy zakład pogrzebowy brwinow.pogrzeby-cerber.pl.

Takich miast jak Brwinów jest wiele. Ich sięgająca wstecz wiele lat historia to jeszcze nie odkryty potencjał turystyczny. Dodatkowo istniejące wille sprzed wieków i dużo zieleni sprawiają że jest to miejsce atrakcyjne dla przyjezdnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.