Kilka osób wita się w innym języku ucząc się języków obcych
Rozwój

Nauka języków obcych – jakiego języka warto się uczyć?

Znajomość języków obcych jest dzisiaj jednym z głównych wymogów stawianych przez międzynarodowe firmy w trakcie rekrutacji. Chcąc otrzymać dobrze płatną pracę w dużej korporacji, zwykle trzeba wykazać się przynajmniej komunikatywną znajomością języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego. Poza tym znajomość języka obcego pozwoli nam również na znalezienie atrakcyjnej pracy za granicą. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, jakiego języka warto się uczyć.

Nauka języków obcych dla każdego

Wbrew pozorom języka obcego może nauczyć się każdy i to niezależnie od wieku, czy rodzaju wykonywanego zawodu. Jednak nauka języków obcych jest czasochłonna i wymaga częstych oraz regularnych ćwiczeń. Dlatego warto wybierać kursy językowe w renomowanych szkołach, gdzie doświadczony nauczyciel zaproponuje nam odpowiednie ćwiczenia teoretyczne i praktyczne. Ciekawym rozwiązaniem dla osób wyjątkowo zabieganych będą także kursy online, w których trakcie można wygodnie uczyć się wybranego języka, nie wychodząc z domu. Pamiętajmy także, by sprawdzić, czy dana szkoła językowa oferuje swoim kursantom certyfikaty po zakończeniu kursu. Ponieważ taki dokument może nam się przydać, gdy będziemy ubiegać się o pracę.

Najpopularniejsze języki obce

Obecnie najpopularniejszym językiem obcym jest niezmiennie język angielski. Przy czym w wielu firmach oczekuje się od kandydatów płynnej znajomości tego języka. Dlatego, jeśli nasza wiedza ze szkoły jest niewystarczająca, wówczas warto rozważyć kursy językowe. Bardzo dużo ofert pracy wymaga również znajomości języka niemieckiego oraz francuskiego, a języki te są w szczególności istotne w branżach typu:

• call center,
  • bankowość,
  • HR,
  • transport,
  • logistyka,
  • IT.

We wspomnianych branżach często od kandydatów oczekuje się także podstawowych umiejętności komunikacyjnych w zakresie języka włoskiego lub hiszpańskiego. Ponadto niektóre firmy oferują swoim pracownikom kursy online, aby mogli wygodnie dokształcić się z wybranego języka obcego.

Modne języki obce

Nauka języków obcych może dotyczyć także języków, które są mniej popularne, ale za to bardzo modne i pożądane na rynku pracy. Dobrym przykładem będą, chociażby języki skandynawskie. Tym bardziej że znajomość języka norweskiego, fińskiego lub szwedzkiego umożliwia znalezienie bardzo atrakcyjnej pracy na terenie tych państw. Renomowana szkoła językowa powinna mieć również w swojej ofercie kursy językowe dla osób zainteresowanych krajami azjatyckimi takimi jak Japonia, Chiny, czy Korea Południowa. Jednak, jeśli chcemy uczyć się języków azjatyckich, to warto pamiętać, że konstrukcja tych języków zarówno w pisowni, jak i w mowie znacząco różni się od języków europejskich. Dlatego nauka języków azjatyckich to dla Europejczyków prawdziwe wyzwanie. W takim wypadku kursy online mogą być niewystarczające i lepiej będzie zapisać się na zajęcia stacjonarne.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową?

Jeśli już jesteśmy zdecydowani na naukę konkretnego języka obcego, to nadszedł czas na wybór szkoły językowej. Nauka języków obcych zwykle trwa co najmniej kilka lat i wymaga zakupienia odpowiednich podręczników. Przed zapisaniem się do danej placówki powinniśmy zatem sprawdzić, jakie doświadczenie w nauce interesującego nas języka ma pracujący tam nauczyciel. Poza tym dobra szkoła językowa musi zatrudniać również native speakera, który pomoże nam ćwiczyć prawidłową wymowę i nauczy nas swobodnie posługiwać się danym językiem.

Podsumowując, znajomość języków obcych jest obecnie bardzo pożądaną kompetencję, dlatego oprócz języka angielskiego, warto również rozpocząć naukę innego języka obcego. Ponadto płynna znajomość języka obcego nie tylko umożliwi nam znalezienie dobrej pracy, ale i również znacznie poszerzy nasze horyzonty.