Mężczyzna uczy się fotografowania samemu
Rozwój

Nauka fotografii samemu – pierwsze kroki

Pierwsze kroki w nauce fotografii bywają trudne, a niekiedy zniechęcające. Nie zawsze jednak trzeba iść na studia lub kończyć długie, specjalistyczne kursy, by odnaleźć się w świecie fotografii. Nauka fotografii samemu może być równie przyjemna i efektywna. Jak do tego podejść? Podpowiadamy!

Czy warto uczyć się fotografii samemu?

Jeśli marzysz o byciu cenionym lub zawodowym fotografem albo po prostu chcesz przywozić z podróży wyjątkowe zdjęcia, musisz zadbać o kilka kwestii.

Po pierwsze musisz mieć świadomość, że posiadanie drogiego i “dobrego” aparatu z całą torbą wymiennej optyki (obiektywów) nie sprawią, że Twoje zdjęcia będą wyjątkowe. Nawet najlepszy aparat, jeśli nie potrafi być użyty, nie sprawi sam, że fotografie będą zwalać z nóg. To, co w fotografii liczy się najbardziej, to indywidualne, ale skuteczne przełożenie teorii tej dziedziny na praktykę.

Ważnym pytaniem, jakie musisz sobie zadać, jest to, gdzie i od kogo chcesz się nauczyć fotografii. Oczywiście w całej Polsce, ale i na świecie, działa cały szereg studiów, szkół policealnych/branżowych oraz organizuje się mnóstwo dłuższych lub krótszych kursów związanych z nauką fotografii, jednak najczęściej są one kosztowne. Szczególnie, jeśli wiedzę chcemy czerpać od specjalistów – praktyków. Ale jest jeszcze jedna droga – nauka fotografii samemu. Nie jest ona łatwa i “usłana różami”, ale może być równie satysfakcjonująca, pasjonująca, a przede wszystkim efektywna.

Nauka fotografii samemu – kroki

Chcą uczyć się fotografii w domu, powinieneś:

  • przeczytać instrukcję obsługi aparatu
  • szukać wiedzy w książkach, poradnikach, na forach internetowych i u osób zajmujących się fotografią na co dzień
  • próbować, próbować, próbować – musisz robić dużo zdjęć, najlepiej w manualnym trybie ustawień aparatu, by dostrzec różnice światła, kadru, czułości ISO, przesłony czy czasu naświetlania
  • zapisać się do klubu fotografów lub np. grupy fb, gdzie możesz pokazać swoje zdjęcia i uzyskać merytoryczną opinię, a także oglądać zdjęcia innych i czerpać z uwag kierowanych pod ich adresem.

Co potrzebujesz do nauki fotografii samemu?

Jeśli zdecydujesz się na naukę fotografii w domu, tak naprawdę potrzebujesz niewiele. Przede wszystkim oczywiście musisz mieć aparat. Pierwszym więc miejscem, jakie musisz odwiedzić, jest sklep fotograficzny, gdzie sprzedawca pomoże Ci dobrać aparat na miarę Twoich potrzeb i kieszeni. Pamiętaj! Nie musisz kupować drogiego aparatu fotograficznego, żeby robić dobre zdjęcia.

Oprócz aparatu, przyda Ci się także obiektyw (lub kilka), o ile kupiłeś sprzęt z opcją wymiennej optyki. Tutaj również na początek dobrze jest się zdać na głos doradczy praktyków – to oni powiedzą Ci, kiedy lepiej wybrać obiektyw portretowy, a kiedy szerokokątny i czym różni się obiektyw ze światłem 1,4 od 4,5-5,6.

W praktyce te dwa elementy to must have, jeżeli zamierzasz uczyć się fotografii. Pamiętaj jednak, że przyda się także np. dobra książka wprowadzająca do teorii fotografii.

No i na koniec…program do obróbki. Większość tych pięknych zdjęć, na jakich się wzorujesz, które oglądasz w internecie, gazetach, billboardach, to w rzeczywistości zdjęcia podobne do tych, które możesz zrobić samodzielnie, ale poprawione w licznych programach graficznych. Aby też uzyskiwać podobne efekty, zacznij od jakiegokolwiek darmowego programu – pobierz go na komputer i naucz się chociaż podstaw jego działania (ułatwią Ci to np. szeroko dostępne tutoriale w internecie). Po tym czeka Cię juz tylko pochwała po dobrze wykonanej robocie.