Woda wypływa z zepsutej klimatyzacji zamontowanej w domu

Na jakie awarie narażona jest klimatyzacja w domu?

Nowoczesne klimatyzatory wyróżniają się długą żywotnością, stabilnym działaniem i bezproblemowym użytkowaniem. Jednak jak wszystkie urządzenia są narażone na różnego rodzaju awarie. Na szczęście nie zdążają się one zbyt często.
Przyczyną awarii może być nieprawidłowa eksploatacja, brak przeglądów okresowych, czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne i inne. Co warto wiedzieć o najczęstszych usterkach. Dlaczego regularny serwis klimatyzacji jest kluczowy dla prawidłowego działania?

Awarie klimatyzacji – podstawowe informacje

Tak jak każdy sprzęt elektryczny, również klimatyzacja jest narażona na uszkodzenia spowodowane nieprawidłowym działaniem instalacji elektrycznej. Nagłe skoki napięcia mogą doprowadzić do uszkodzenia wybranych układów. Opisywane urządzenia mogą zostać uszkodzone na skutek braku odpowietrzenia, a także obecności wilgoci w tak zwanym układzie chłodzącym, w którym znajduje się czynnik odpowiedzialny za chłodzenie. Ponadto awaria urządzenia może być spowodowana uszkodzeniem mechanicznym. Sytuacje tego typu często doprowadzają do wycieku czynnika, a co za tym idzie do utraty zdolności chłodzenia. Zdarzają się również uszkodzenia sprężarki, a także rozszczelnienie parownika, które doprowadza do wycieku wody.

W jaki sposób zapobiegać usterkom?

Regularny serwis klimatyzacji domowej to nie tylko czynności związane z odgrzybianiem urządzenia. Montażyści z uprawnieniami sprawdzają szczelność całego układu chłodzącego i poszczególnych elementów zestawu (w przypadku urządzeń typu split). W razie jakichkolwiek nieprawidłowości działania klimatyzacji lub oznak zużycia wybranych części, montażyści wymienią je na nowe. Takie podejście sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się w pełni wydajną, efektywnie działającą i bezpieczną klimatyzacją. Niestety brak regularnych przeglądów doprowadza do zaniedbań w użytkowaniu urządzeń, które są najczęstszą przyczyną ich awarii. Można ich uniknąć wykonując regularne przeglądy