kobiet ucząca się języka obcego w szkole językowej

Na co zwracać uwagę podczas wyboru szkoły językowej?

Decydując się na naukę języka obcego, w tym języka niemieckiego, często udajemy się do szkoły językowej. Choć na rynku dostępnych jest wiele tego typu szkół, wybór idealnej dla nas wcale nie jest prosty. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły językowej?

Cena i materiały

Efektywna nauka języka niemieckiego wymaga odpowiedniego wytłumaczenia kwestii gramatycznych, a także przetłumaczenia słówek we właściwy sposób. Dlatego też niezbędne do nauki są nam dobrej jakości materiały, w tym różnego rodzaju książki, testy czy gry językowe. Z dużej części z nich korzystamy w trakcie zajęć, jednak nauka niemieckiego nie może zaczynać się i kończyć jedynie na lekcji w szkole językowej. Konieczna jest również nauka we własnym zakresie, w domu. Polega ona nie tylko na przyswajaniu materiału, który został przedstawiony na zajęciach, ale również na poszerzaniu zdobytej w szkole wiedzy. Dlatego też warto wziąć pod uwagę to, jakie materiały proponuje dana szkoła językowa i na jakich podręcznikach pracuje się podczas zajęć. Co więcej, bardzo istotna dla kursanta jest także cena za semestr bądź cały rok nauki. Wyższa cena wcale nie oznacza, że poziom zajęć będzie wyższy, dlatego warto porównać ją z innymi, jakie oferują szkoły językowe w okolicy.

nauka stacjonarna w szkole językowej

Zajęcia stacjonarne czy online?

W dzisiejszych czasach zdobywać wiedzę językową można również w internecie. Wciąż popularne są zajęcia prowadzone w formie stacjonarnej, które oferuje większość szkół językowych. Niemniej jednak w ich ofercie można również znaleźć zajęcia prowadzone online. Dlaczego taka forma jest dla nas korzystna? Ponieważ:

1. redukuje do minimum czas potrzebny na dotarcie na zajęcia dzięki temu, że możemy w nich uczestniczyć w domowym zaciszu,
  2. pozwala lepiej skupić się na lekcji i analizowanym materiale,
  3. pozwala korzystać z dobrodziejstw internetu – w każdym momencie można chociażby sprawdzić słówka w dobrej jakości słownikach internetowych,
  4. można uczestniczyć w zajęciach nawet w czasie choroby czy kwarantanny,
  5. jest w pełni bezpieczna, przez co bardzo dobrze dostosowana do dzisiejszych czasów.

Niektóre szkoły językowe oferują hybrydową formę nauki, która jest połączeniem zajęć stacjonarnych i online. Lekcje często odbywają się w siedzibie szkoły, jednak nauczyciel jest również dostępny online dla kursantów, którzy zostali w domu. Mają oni również możliwość korzystania z materiałów udostępnianych za pomocą specjalistycznych platform. Niemniej jednak hybrydowa forma nauki nie musi odpowiadać każdemu – o wiele lepiej wybrać wtedy naukę internetową języka niemieckiego.

baner szkoły językowej

Poziom dostosowany do słuchacza

Wiele szkół językowych przed zapisaniem się na konkretny kurs, wymaga wypełnienia testu znajomości języka niemieckiego. Niestety, są to testy jedynie orientacyjne, zatem nie pozwalają w pełni dopasować poziomu kursu do uczestnika. Co więcej, często 1 punkt decyduje o tym, czy trafimy do grupy mniej czy też bardziej zaawansowanej. Dobrze więc wybrać szkołę, która oferuje możliwość zmiany poziomu kursu, jeżeli stwierdzimy, że ten, który wybraliśmy, nie jest dla nas odpowiedni. Nauczyciel prowadzący zajęcia również powinien zwracać uwagę na to, czy materiał jest dostosowany do wszystkich kursantów. Doskonałym rozwiązaniem jest również skorzystanie z internetowych kursów, które pozwalają poznać język niemiecki w zakresie podstawowym czy też nieco bardziej zaawansowanym. Kursant może wybrać interesujące go zagadnienia, których jeszcze nie zna bądź też z których wiedzę chciałby nieco uzupełnić. Tego typu możliwość wyboru jest szczególnie istotna dla osób, które cenią sobie swój czas i chcą jak najlepiej poznać zagadnienia gramatyczne, a także słownictwo, natomiast nie chcą wracać do tego, co już dobrze znają i potrafią. Wszak to właśnie uczeń najlepiej wie, które zagadnienia sprawiają mu problem, a które są już dla niego całkowicie jasne. Dobrze wytłumaczony materiał to podstawa efektywnej nauki, zatem wybierajmy kursy przygotowane właśnie w taki sposób.