Książka jak żywa
Nauka

Matura i co dalej?

Matura kończy pewny etap w życiu i skłania do podjęcia ważnych decyzji. To, o czym teraz zadecyduje młody człowiek, będzie rzutowało na jego przyszłość. Ścieżek i możliwości jest wiele. Maturzyści powinni zdawać sobie sprawę z tego, że czeka na nich wiele opcji, a spełnianie własnych marzeń i realizowanie pasji jest prostsze niż myślą.

Początkiem jakiej drogi może być dobrze zdana matura?

Jako pierwsze skojarzenia nasuwają się oczywiście studia na uczelni wyższej. System boloński dzieli większość kierunków na studia pierwszego stopnia – licencjackie, oraz studia drugiego stopnia – uzupełniające magisterskie. Daje to możliwość, aby po trzech latach nauki, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata zmienić studiowany kierunek lub zostać przy tym samym. Wtedy po dwóch kolejnych latach żak otrzyma upragniony tytuł magistra. Oczywiście jako ścieżkę edukacji można wybrać także uczelnię techniczną, po której student będzie mógł tytułować się jako inżynier, albo uniwersytet artystyczny, medyczny czy akademię sportową. Przed wyborem odpowiedniego kierunku kluczową sprawą jest, aby absolwent szkoły średniej znalazł odpowiedź na pytanie, co sprawia mu przyjemność i co chce robić w życiu.

Liczną grupą są też maturzyści, którzy po ukończeniu liceum czy techniku decydują się na rozpoczęcie pracy zawodowej. Ścieżka kariery musi być w tym przypadku jasno sprecyzowana. Być może, aby móc rozwijać się w wybranym kierunku, niezbędne okażą się kursy doszkalające.

Jak pomóc sobie w spełnianiu marzeń?

Obojętnie jaki azymut obierze młody człowiek, dobrze zdany egzamin dojrzałości otwiera przed nim wiele drzwi. Rozsądnym jest więc zaopatrzenie się w repetytorium maturalne i zapał do nauki, aby zadowalająco ją zdać. Będzie to zadaniem o tyle łatwiejszym, jeżeli abiturient sięgnie po vademecum Teraz Matura wydawnictwa Nowa Era. Nie ważne z czego będzie zdawana przez abiturienta matura. Język polski czy matematyka, nauki przyrodnicze czy ścisłe – wszystkie informacje zebrane w jednym miejscu i przedstawione w przystępny sposób ułatwią sprostanie wymagającemu zdaniu jakim jest pozytywnie zdany egzamin maturalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.