Matura dla dorosłych
Nauka

Matura dla dorosłych – jak się przygotować do egzaminu dojrzałości?

Na naukę nigdy nie jest za późno. Chyba każdy choć raz słyszał to powiedzenie. Jest ono jak najbardziej zasadne. Kto bowiem powiedział, że edukację kończy się w wieku ok. 20-24 lat? A co jeśli po latach dojdziemy do wniosku, że chcemy kontynuować naukę? Problem w tym, że nie każdy zdał w młodości maturę, która jest niezbędna, chociażby do rozpoczęcia studiów. Jeśli należysz właśnie do takich osób, ten tekst jest dla Ciebie. Podpowiemy w nim, w jaki sposób można przygotować się do egzaminu dojrzałości i przystąpić do matury mając 30, 40, a nawet więcej lat. Zaczynajmy.

Dlaczego warto zdać maturę?

Matura to nie tylko dyplom ukończenia szkoły średniej. To także klucz do wielu możliwości. Zdając maturę, otwieramy sobie drogę do rozpoczęcia studiów, podniesienia kwalifikacji zawodowych, zmiany pracy lub awansu. Matura to także powód do osobistej satysfakcji. Jedno jest pewne. Nie ważne, ile mamy lat i jak długo trwała nasza przerwa w nauce. Zawsze można podjąć decyzję o zdaniu matury i zmienić swoje życie na lepsze.
Z kursami dla dorosłych jest to dużo łatwiejsze niż gdybyśmy chcieli uczyć się samodzielnie.

Jak przebiegają kursy przygotowujące do matury dla dorosłych?

Opiszemy je pokrótce na przykładzie tego jak wyglądają kursy maturalne dla dorosłych w Katowicach.
Kursy maturalne dla dorosłych to specjalnie zaprojektowane programy nauczania. Obejmują naukę następujących przedmiotów: języka polskiego, języka angielskiego, matematyki i wybranego przedmiotu dodatkowego. Zajęcia odbywają się w małych grupach i są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która ma duże doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi. Na kursach maturalnych uczymy się nie tylko teorii, ale także praktyki. Rozwiązujemy zadania typowe dla egzaminu maturalnego, piszemy wypracowania. Kursy maturalne dla dorosłych to także okazja do wymiany doświadczeń i opinii z innymi kursantami. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: symposio.pl/kursy/matura-dla-doroslych-katowice/

Czy matura dla dorosłych różni się od tej dla młodzieży?

Matura dla dorosłych jest taka sama jak matura dla młodzieży pod względem formy i treści. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej i obejmuje te same przedmioty i poziomy trudności. Jedyna różnica polega na tym, że osoby dorosłe zdają ją często razem z młodzieżą, gdyż odbywa się w tym samym czasie.

Dlaczego zdawanie matury po latach może być łatwiejsze niż w młodości?

Możesz się zastanawiać, czy zdawanie matury po latach nie jest zbyt trudne. W rzeczywistości może być wręcz przeciwnie. W ostatnich latach do zdania matury wystarczy uzyskać 30% punktów z każdego przedmiotu. Poza tym zdawanie matury po latach może być łatwiejsze niż w młodości z kilku powodów. Po pierwsze, mamy więcej doświadczenia życiowego i wiedzy ogólnej, które mogą pomóc w zrozumieniu i interpretacji tekstów, zadań. Po drugie, mamy większą motywację i determinację, ponieważ zdajemy maturę z własnej woli i w ściśle określonym celu. Po trzecie, mamy bez porównania więcej możliwości i środków do nauki niż 15-20 lat temu: internet, kursy online, aplikacje mobilne itp. Po czwarte coraz liczniej organizowane są kursy maturalne dla dorosłych w Katowicach oraz wielu innych miastach, które ułatwiają wszystkim chętnym uzyskać świadectwo dojrzałości.

Podsumowanie

Matura dla dorosłych to nowe możliwości, z których warto skorzystać niezależnie od wieku, wykonywanej pracy i sytuacji życiowej. Co ważnej, dzięki kursom nie musimy obawiać się o to, czy damy radę przygotować się wystarczająco dobrze do egzaminu. Uczęszczanie na kurs maturalny dla dorosłych ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala poznać osoby z podobnym celem. Kto wie, może z takiego kursu wyjdziemy bogatsi o nowe, ciekawe znajomości, które wzbogacą nasze życie zarówno prywatnie, jak i zawodowo.