maszyna budowlana
Biznes

Maszyny budowlane – rodzaje i zastosowanie

Rynek maszyn budowlanych coraz bardziej się rozwija. Zabierając się za przygotowanie wykonania inwestycji budowlanej trzeba określić dokładnie zapotrzebowanie na konkretnego rodzaju sprzęt. Posiadanie lub dostęp do potrzebnego sprzętu znacznie przyspieszy planowane prace budowlane. Maszyny budowlane obejmują dużą ilość sprzętu i dzieli się je na wiele sposobów np. ze względu na napęd, bądź sposób sterowania. Najczęściej spotykaną metodą podziału maszyn jest podział ich na rodzaj wykonywanych przez nie prac budowlanych.

Klasyfikacja maszyn budowlanych

Lista maszyn budowlanych jest bardzo długa. Wynika to z różnych prac jakie mają miejsce na budowie. Dla większości firm budowlanych oraz spółek posiadanie pełnego parku maszyn jest nieopłacalne, dlatego wiele firm udostępnia urządzenia na wynajem. Firmy zazwyczaj są zaopatrzone w maszyny, które są zgodne ze specjalizacją danej firmy. Biorąc pod uwagę zastosowanie maszyn budowlanych dzieli się je na:

 • maszyny do robót ziemnych – są nimi koparki, ładowarki, spycharki, równiarki, zgarniarki, maszyny do zagęszczania gruntu, zagęszczarki i ubijarki, wózki widłowe, podesty ruchome
 • maszyny do transportu i produkcji masy betonowej – należą do nich różnego rodzaju betoniarki
 • maszyny do transportu samochodów – są nimi ciągniki i samochody ciężarowe
 • maszyny do robót wykończeniowych – są nimi różnego rodzaju urządzenia tynkarskie, malarskie, frezarki do betonu
 • maszyny do robót zbrojarskich – np. giętarki
 • maszyny do robót drogowych – takie jak stabilizatory podłoża, rozścielacze do asfaltu, frezarki do asfaltu
 • maszyny do transportu bliskiego – należą do nich przenośniki i ładowarki przenośnikowe, dźwigi
 • narzędzia zmechanizowane – są nimi np. młoty uderzeniowe
 • urządzenia pomocnicze – należą do nich agregaty prądotwórcze, sprężarkowe lub grzewcze; zawiesia; stojaki; szalunki

Rodzaje maszyn budowlanych do prac ziemnych

Roboty ziemne, to prace związane z obróbką gruntu. Składają się na nie prace inwestycyjne budowlane, drogowe, porządkowe, rolne oraz ogrodowe. Maszyny jakie służą do robót ziemnych dają możliwość odspajania i usuwania urobku oraz jego załadunek, zasypywanie oraz zagęszczanie.

koparka

Jakie można wyróżnić rodzaje maszyn wykorzystywanych do robót ziemnych? Oto kilka z nich:

 • Koparki i ładowarki – są to maszyny, które są kluczowe we wszystkich pracach budowlanych, wyburzeniowych, drogowych, a także rolniczych. Koparki służą do odsypywania gruntu, oddzielając urobek i usuwając go, przenosząc w inne miejsce lub umieszczając na specjalnych środkach transportu, np. wywrotkach.
 • Walce – są to maszyny budowlane, których używa się do zagęszczania grunty bądź specjalnej masy nawierzchniowej. Używa się ich do różnego rodzaju prac ziemnych, szczególnie przy budowie dróg. Specjalnie skonstruowane, obracające się wały poprzez nacisk zagęszczają podłoże. Nowoczesne modele są wyposażone w dodatkowe mimośrodowe wałki wzbudzające.
 • Równiarki – to specjalistyczne maszyny, które wykorzystywane są do profilowania gruntu. Wyposażone są w zrywak i lemiesz, które dają możliwość sprawnego odspajania i usuwania urobku. Wykorzystywać je można do profilowania i podłoża oraz do zrywania starej nawierzchni np. na drogach, trawnikach i polach. Dzięki temu uzyskuje się wyrównane podłoże, które jest przygotowane pod nową nawierzchnię. Używa się ich podczas prac ziemnych przy budowie nowych ulic, chodników, lotnisk, nasypów oraz rowów.

Maszyny budowlane znajdują zastosowanie na każdym etapie prac budowlanych oraz zdecydowanie ułatwiają etapy robót.