Dziewczyna która wybrała liceum w anglii
Nauka Rozwój

Liceum za granicą – o czym pamiętać i jakie wybrać?

Rozpoczynając pisanie tego tekstu, przyszła mi do głowy piosenka polskiego zespołu T.Love, która według mnie, brzmi jak hymn, odpowiadający stanowi ducha większości młodym ludzi, którzy rozpoczynają naukę w liceum i przechodzą przez wiek, tzw. przyspieszonego dorastania. Tytuł tego utworu, brzmi zwyczajnie i nie ma w sobie śladu pretensji: “IV Liceum”. Dziś słów kilka na temat tego jakie szkoły w Anglii wybrać i czy w ogóle licea w Anglii są warte uwagi.

Licea za granicą

Szczegółów o szkołach w Wielkiej Brytanii, dowiemy się, zaglądając na polonijne strony internetowe, takie jak:

1. Https://londynek.net/,
  2. WorldEducation.pl,
  3. naukazagranica.pl.

Te popularne serwisy, podpowiedzą nam jaką polską szkołę w Anglii możemy wybrać dla naszego, młodego absolwenta gimnazjum. Udzielą wielu aktualnych porad na temat tego, które szkoły są uznawane za najlepsze i mieszczą się najwyżej, w licealnych rankingach. Odpowiedzią na dręczące nas wątpliwości oraz pomogą podjąć ostateczną decyzję o wyborze liceum za granicą.

O czym warto pamiętać i jakie liceum za granicą wybrać?

Podjęcie nauki w innym kraju, zawsze wiąże się z sumą, często nieoczekiwanych dla nas kosztów. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji bywa, skorzystanie z oferty kredytowej, któregoś z zaufanych i sprawdzonych banków lub też wcześniejsze, finansowe przygotowanie się do czekających nas wydatków.

Liceum za granicą, to nie tylko kształcenie, nauka i codzienna edukacja, ale również koszty związane z:

• wyjazdem,
  • wynajęciem mieszkania,
  • comiesięcznymi opłatami związanymi z utrzymaniem,
  • szkolnymi opłatami administracyjnymi,
  • ubezpieczeniem zdrowotnym oraz wiele innych.

By nasz nastolatek, mógł bez problemów, korzystać z dobrodziejstw dostępnych w danym, wybranym przez siebie kraju, konieczne jest też to, żebyśmy my jako jego rodzice i opiekunowie, rzetelnie zapoznali się z:

• obowiązującymi w danym kraju przepisami prawa,
  • obowiązkami administracyjnymi
  • i wymaganiami urzędowymi wobec przebywających w nim obywateli obcego państwa.

Liceum za granicą, obojętnie który kraj wybierzemy jako ten, w którym mamy zamiar podjąć się dalszej edukacji, to wymóg dostosowania się do obyczajowości, sposobu myślenia i kultury, która dominuje w określonym państwie. Decydując się na edukację, poza administracyjnymi granicami Polski, warto wybrać liceum, które będzie nam przychylne i z którego ofertą ramową, będziemy umieli sobie poradzić. Czasem, stawianie sobie zbyt wysokich wymagań przed startem, niechybnie może się wiązać z poniesieniem porażki. Dlatego, wybierając liceum za granicą, skonfrontuj swoje obecne osiągnięcia z tymi, których będzie wymagać od ciebie, polska szkoła w Anglii

Szkoła w Wielkiej Brytanii – jakie wymagania należy spełnić?

Licealiści w anglii
Źródło: Freepik.com

Regulacją przepisów prawa oświaty w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, zajmuje się rząd. W 1988 roku, został wprowadzony tam, tzw. national curriculum. Jest to jednakowy program nauczania, obowiązujący dla wszystkich szkół tego samego szczebla. Nadzór nad szkołami w Anglii sprawuje Department of Education, Department of Business oraz Innovation and Skills.

W Anglii, szkołę ponadgimnazjalną dzielimy na dwa typy:

1. a) College (liceum)
  2. b) Sixth Form (szkoła średnia).

Nauka w liceum za granicą, trwa do 19 roku życiaUcząc się w angielski liceum, musimy liczyć się z tym, że czeka nas przejście przez trzy, ważne etapy egzaminowania. To jest, żebyśmy mogli mówić o pełnym i kompletnym zakończeniu tego stopnia swojej edukacji, musimy zaliczyć kolejno:

1. Advanced Subsidiary.
  2. Blok Egzaminów A-levels.
  3. Egzamin General Certificate of Education Advanced Level.

Obowiązująca skala ocen, rozciąga się od litery A do litery F.  Rok szkolny w liceum w Wielkiej Brytanii, podzielony jest na trzy części, pomiędzy którymi wyróżnić możemy przerwy i czas wolny od nauki. Podobnie jak ma to miejsce w Polsce, uczniowie wracają do domu na ferie i korzystają z przerw świątecznych.

Szkoła w Wielkiej Brytanii –  TWÓJ WYBÓR PO ANGIELSKU

Decydując się na wybór szkoły w Anglii, musisz pamiętać o kilku, ważnych rzeczach. Szkoła w Anglii, nie jest tym samym, czym jest nauka w liceum w Polsce.  Angielskie licea, mają nieco inne wymagania oraz oczekiwania wobec swoich uczniów, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w naszym, rodzinnym kraju. Szkoła średnia czy nauka w liceum w Anglii, nie jest obowiązkowa i można się na nią nie zdecydować, wybierając np. pracę fizyczną w dobrze płatnej firmie. Jak mawiają rodowici mieszkańcy Wielkiej Brytanii: You are choice, you are voice.