Kurs komptencji zawodowych przewoźnika drogowego
Rozwój

Kurs kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego. Jakie szkolenie wybrać?

Branża transportu, spedycji i logistyki jest jedną z fundamentalnych dziedzin dla gospodarki. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez sprawnie działającego łańcucha dostaw. Dlatego też branża TSL odznacza się dużą stabilnością i stwarza dobre perspektywy dla rozwoju kariery zawodowej.

Jeżeli jednak ktoś chce rozpocząć pracę w TSL musi przygotować się na szereg szkoleń i egzaminów, ponieważ do pełnienia większości stanowisk wymagane będzie posiadanie stosownych uprawnień. W szczególności jeżeli planujemy podjąć pracę biurową lub zarządzać pracą kierowców w firmach transportowych. Jakie uprawnienia w takiej sytuacji warto zdobyć? Ciekawą i dającą wiele możliwości propozycją jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych.

Czym jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Certyfikat Kompetencji Zawodowych (CKZ) jest dokumentem wydawany na czas nieokreślony, który potwierdza posiadanie odpowiednich kompetencji zawodowych do prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego i zarządzania operacjami transportowymi. Ważną informacją jest, że wykazanie dokumentu jest obowiązkowe w przypadku firm transportowych działających w transporcie międzynarodowym oraz krajowym, w przypadku wykorzystywania pojazdów powyżej 3,5t dmc. CKZ jest dokumentem wydawanym na osobę fizyczną, dlatego firmy które chcą prowadzić działalność transportową nie mają wyboru i muszą zatrudniać specjalistę z takim certyfikatem.

Jak uzyskać CKZ?

CKZ uzyskuje się po zaliczeniu egzaminu pisemnego, który weryfikuje wiedzę z zakresu prawa pracy, finansów, przepisów drogowych, branży transportu drogowego, czy bezpieczęństwa drogowego. Za przeprowadzanie egzaminów i certyfikację odpowiada organizacja państwowa – Instytut Transportu Samochodowego. Z uwagi na szeroki zakres materiału i niejawność pytań i zadań egzaminacyjnych warto rozważyć udział w kursie kompetencji zawodowych dla przewoźników drogowych. Dzięki specjalistycznemu szkoleniu można zaoszczędzić wiele czasu na nauce i sprawnie uzyskać własny CKZ.

Jakie korzyści daje posiadanie Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

W branży transportowej CKZ jest jednym z ważniejszych dokumentów, który daje realne uprawnienia do sprawowania funkcji zarządczych w przedsiębiorstwach transportowych. Dzięki niemu można liczyć na otrzymanie ciekawych ofert pracy, awanse i intratne stanowiska, możesz również być niezależnym specjalistą świadczącym usługi zarządzania transportem. Z uwagi na ostatnie zmiany w przepisach unijnych tzw. Pakiet Mobilności zapotrzebowanie na specjalistów z CKZ drastycznie wzrosło.