Kobieta śpi na materacu
Dom i Rodzina

Który materac jest lepszy, piankowy, sprężynowy czy kieszeniowy?

Sen stanowi około 1/3 czasu naszego życia i jest bardzo istotnym elementem naszej egzystencji. Jest to czas, kiedy odpoczywamy i regenerujemy siły, dlatego bardzo ważnym elementem jest łóżko, na którym śpimy. Najważniejszym wskaźnikiem dobrego materaca jest to, czy czujesz się komfortowo na nim i czy jest przytulny. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby wybierać te, które składają się z materiałów wysokiej jakości oraz które są nieszkodliwe dla zdrowia i zapewniają maksymalny komfort snu.

Na rynku znajduje się obecnie olbrzymi wybór. Są to materacyki piankowe, sprężynowe, kieszeniowe, nawierzchniowe, kokosowe, lateksowe, bonellowe i wiele innych. Wybór odpowiedniego jest sprawą indywidualną, choć czasami warto poradzić się w tej kwestii specjalisty, który dobierze optymalny rodzaj do naszej postawy bądź problemów z kręgosłupem. Wszystkie mają jedną wspólną cechę, są podzielone na różne strefy twardości. Oznacza to, że dobry materacyk poddaje się inaczej w różnych miejscach.

Chodzi o to, aby materacyk bardziej uginał się w okolicy bioder i ramion, tak aby kręgosłup leżał prosto. Ma to na celu zapobieganie asymetrycznemu ściskaniu kręgów podczas snu. Odpowiednia ilość stref zapewnia bardziej relaksacyjny wypoczynek i powoduje, że rano budzimy się pełni sił i wypoczęci. Kolejną ważną rzeczą jest twardość. Każdy producent inaczej definiuje , co jest twarde, a co miękkie. Im lepsza jest struktura materacyka, tym mniej ważny jest stopień twardości. Można to sobie wyobrazić jak w dobrym hotelu: tam też nie pyta się o wagę ciała przy zameldowaniu, a potem prawie wszyscy dobrze śpią na dobrym materacyku hotelowym.

Idealnie byłoby, gdyby można było przetestować dobry materacyk w sklepie lub zamówić go bezpośrednio w sklepie internetowym, który zapewni długi okres testowy z prawem do zwrotu. Ponieważ komfort leżenia jest najważniejszym czynnikiem przy zakupie. Należy także zwrócić uwagę na wielkość, która będzie odpowiadać naszym potrzebom. Czy ma to być materacyk jednoosobowy, czy dwuosobowy. Czy jednoosobowy wystarczy nam w rozmiarze 90×200 czy 120×200. Każdy indywidualnie musi zastanowić się nad tym, czy w nocy się dużo kręci i czy potrzebuje bardzo dużo przestrzeni do snu. Tak więc, który materacyk jest właściwy, zależy od osoby i każdy musi decydować za siebie. Jednak wszystkie one mają jedną wspólną cechę: przy odpowiednim doborze zapewniają doskonały sen. Tutaj podsumowując ujęte są wszystkie ważne czynniki wpływające na zakup odpowiedniego materacyka:

  • Jest odpowiedni dla różnego rodzaju snu, łóżka i sytuacji mieszkaniowej
  • Sprzyja wielu właściwościom ciała
  • Jest wykonany z wysokiej jakości materiałów
  • Jest wystarczająco duży dla singli lub par
  • Gwarantuje długie lata użytkowania
  • Posiada zdejmowany pokrowiec, który można łatwo umieścić w pralce
  • Posiada strefy twardości, tzw. strefy komfortu sny (najlepiej jak jest ich 7)
  • Może być wypróbowany w domu w spokoju i oferuje prawo do zwrotu towaru

Jeśli te warunki zostaną spełnione, to na pewno przez długie lata będzie można cieszyć się dobrym i spokojny snem, który zapewni relaks i komfort.

Materace piankowe – cechy

Materacyki piankowe nazywane są również materacykami z pianki komfortowej i należą do zimnych materacyków piankowych, jak te, które są zrobione z poliuretanu. Specjalna mieszanka pianki musi być podgrzana w celu utwardzenia, a następnie ma otwartą porowatą strukturę powierzchni. Zapewnia to dobrą elastyczność punktową. Materac piankowy jest prostym materacykiem bez wielu dodatkowych funkcji. Spełnia on jednak swój cel i oferuje oprócz korzystnej ceny dodatkowe korzyści. Składa się z kilku stref, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają dobry komfort leżenia. Szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu po obciążeniu, co jest szczególnie korzystne dla osób, które śpią bardzo niespokojnie. Materac piankowy jest optymalnie przystosowany dla osób o niskiej lub średniej wadze ciała oraz jest odpowiedni dla osób z alergią, ponieważ w piance nie osadzają się roztocza. Bardzo ważną cechą materacyka piankowego jest jego lekkość i łatwość transportu. Bardzo ważną cechą produktów jak materace piankowe jest ich lekkość i łatwość transportu. Materacyki dostępne są w różnych rozmiarach, zarówno dla dzieci, jak również do łóżek małżeńskich w rozmiarze 200×200.

Materacyki sprężynowe – cechy

Materac sprężynowy ma swoją nazwę od wypełnienia. Rdzeń materacyka składa się ze sprężyn, tj. metalowych spirali, które są rozmieszczone pod powierzchnią leżącą. Rozróżnia się materace sprężynowe bonellowe oraz materacyki sprężynowe kieszeniowe. W dwóch ostatnich, pióra są owinięte w worki z materiału. Materac sprężynowy jest odpowiedni dla każdego, ponieważ zapewnia dobre wsparcie i dopasowanie do ciała. Jest on szczególnie popularny wśród osób śpiących na brzuchu i plecach. Bez względu na to, czy osoby są lekkie, czy ciężkie dzięki możliwości wyboru pomiędzy materacykami z rdzeniem sprężynowym bonellowym a materacykami z rdzeniem sprężynowym kieszeniowym, każda klasa wagowa znajdzie to, czego szuka.

Materacyki kieszeniowe – charakterystyka

Materac kieszeniowy należy do dużej rodziny materacyków sprężynowych. Kieszenie znajdują się w środku, czyli w rdzeniu każdego materacyka i dlatego nazywa się to tak. Oferują one modele ze sprężynami kieszeniowymi o szczególnie dobrej wentylacji. Rdzeń sprężyny pozostawia dużo miejsca pomiędzy sprężynami stalowymi a tkaniną, przez którą w każdej chwili może krążyć powietrze i wilgoć i być transportowany na zewnątrz. Grzyby i roztocza mają niewielkie szanse na rozwój, co zapewnia dobrą higienę snu i może być szczególnie korzystne w przypadku skłonności do alergii. Nadaje się do większości rodzajów snu, także jest odpowiedni dla zarówno tych co śpią spokojnie i takich co kręcą się bardzo w nocy. Największą zaletą jest wysoka elastyczność punktowa. Duża ilość sprężyn i ich pokrycie pojedynczymi, ale zszytymi kieszeniami z materiału zapewnia, że ustępują one selektywnie pod naciskiem, ale nie mogą ześlizgiwać się na bok. Indywidualne szycie stalowych sprężyn w kieszeniach materiałowych zapewnia mniejszy hałas w porównaniu z prostymi materacykami bonellowymi. Materac kieszeniowy dostępny jest we wszystkich rozmiarach i różnych rodzajach twardości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.