Studentka na uniwesytecie USA ponosząca koszty studiów
Nauka Rozwój

Koszty studiowania w stanach

Ten artykuł przedstawia koszty opłat, zakwaterowania, stylu życia i możliwości pomocy finansowej, jaką jest stypendium na studia w USA, jeśli planujesz studiować w Stanach Zjednoczonych.

Koszt studiów na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych

Ile kosztują studia w Ameryce? Jeśli chcesz uczyć się w Stanach Zjednoczonych, jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, jest to, ile to wszystko będzie kosztować. W artykule opracowane zostały koszta nauki oraz utrzymania w Ameryce.

Dane zostały zebrane z The Value of Education, przeprowadzonego przez HSBC globalnego badania trendów edukacyjnych, badającego nadzieje i obawy rodziców dotyczące edukacji ich dzieci oraz ich postawy i zachowania związane z finansowaniem.

Studia w USA koszt czesnego

Stany Zjednoczone to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów wyższych na świecie – a także jedno z najdroższych. Chociaż początkowa wycena może być szokująca, warto zbadać wszystkie sposoby finansowania i wsparcia, zanim wykluczy się ten kraj.

Czesne waha się od 5 000 do 50 000 USD rocznie. Zdobycie większości stopni licencjackich trwa cztery lata, więc studenci kończą studia z długiem wartym średnio 132 860 dolarów.

Podczas gdy niektóre państwa rozróżniają ceny dla studentów krajowych, z UE i zagranicznych, amerykańskie uniwersytety rozdzielają studentów na tych ze stanu i spoza. Typowa czteroletnia uczelnia publiczna pobierała opłatę od studentów stanowych 10 230 USD rocznie, podczas gdy studenci spoza stanu płacili 26 290 USD. Istnieją również prywatne koledże non-profit, które pobierają średnio 35 830 USD.

Koszty zakwaterowania w USA

Na koszty studiów w USA wpływa także zakwaterowanie. Ogólnie rzecz biorąc, miasta uniwersyteckie w regionie środkowego zachodu USA mają niższe koszty utrzymania, podczas gdy na wschodzie i północnym wschodzie są droższe. Czynsz przeciętnego mieszkania zaczyna się od 500 $ miesięcznie (z jedną sypialnią na wsi) i dochodzi do 3500 $ (z jedną sypialnią w mieście).

Zakwaterowanie na terenie kampusu jest zazwyczaj w akademikach, z dwiema lub trzema osobami na pokój. Mieszkańcy dzielą łazienki, toalety i prysznice.

Koszt pokoi w akademikach na terenie kampusu w USA wynosiła średnio od 5 304 do 8 161 USD, włączając wszystkie media i koszty związane z mieszkaniem. Najniższe ceny oferują dwuletnie uczelnie publiczne, a najwyższe czteroletnie prywatne instytucje non-profit.

Na każdej stronie internetowej uniwersytetu znajdują się specjalne kalkulatory do obliczania kosztów zakwaterowania i czesnego, więc każdy może sobie przekalkulować koszt studiów w USA.

Inne niezbędne koszty studiów w USA

Studia w USA koszt jest dość duży. Internet kosztuje 35-60 USD miesięcznie, a rachunki za telefon i gospodarstwo domowe wynoszą około 50 USD. Benzyna kosztuje około 2,30 dolara za galon (4,5 litra). Miesięczny bilet na transport publiczny około 50-60 USD, a niektóre branże oferują studentom zniżki. Średni koszt książek i materiałów akademickich na rok wynosi 1170 USD lub 390 USD za semestr.

Studencie Uniwersytetu USA ubiegający się o stypendium
Źródło: Pexels.com

Stypendia na studia w USA i inne formy wsparcia finansowego

Koszt studiowania w USA może wydawać się wygórowany, ale ważne jest, aby przyjrzeć się różnicy między ceną reklamowaną na stronach internetowych uczelni a tym, co faktycznie płacą studenci, po rozważeniu wszystkich źródeł finansowania. Warto pamiętać, że około 85% studentów stopni licencjackich w pełnym wymiarze na czteroletnich uczelniach publicznych i 89% na prywatnych uczelniach non-profit, skorzystało z jakiejś formy pomocy finansowej. Najczęściej najbardziej prestiżowe uniwersytety w USA, z najwyższymi cenami bazowymi, zapewniają studentom najszerszy zakres możliwości wsparcia. Na przykład około 91 procent studentów Massachusetts Institute of Technology otrzymuje pomoc finansową.

Studia w USA stypendia

Wsparcie przyjmuje różne formy: stypendia na studia w USA, granty, staże i programy studia-praca. Niektóre z nich mogą być dostępne tylko dla obywateli USA, ale istnieje również wiele możliwości pomocy finansowej dla studentów zagranicznych. Na przykład University of Pennsylvania przeznacza co roku 6 milionów dolarów na finansowanie absolwentów spoza Stanów Zjednoczonych oraz z sąsiadującej Kanady i Meksyku. Wiele uniwersytetów zapewnia studentom płatną pracę w trakcie studiów.

Informacje o finansowaniu są dostępne na stronie internetowej każdej uczelni, a o pomoc należy ubiegać się w tym samym czasie, co o miejsce na roku.

Studia w Stanach koszt i weryfikacja finansowa potencjalnych studentów

Kilka wysokiej rangi uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych prowadzi politykę przyjęć „na ślepo”, co oznacza, że w procesie rekrutacji lekceważy się sytuację finansową potencjalnych studentów, a uniwersytet obiecuje wspierać studentów, aby każdy wybrany kandydat mógł wziąć udział.

Istnieje również kilka dobrze znanych amerykańskich programów stypendialnych dla studentów zagranicznych finansowanych przez rząd, na przykład Fulbright Foreign Student Program i Hubert Humphrey Fellowship Program.

W całym państwie sklepy i inne usługi proponują zniżki dla uczniów – wystarczy legitymacja studencka, aby uzyskać 10-50% zniżki na odzież, bilety do kina, wejściówki do muzeum, podróż autokarem Greyhound i pobyty na Airbnb.

Źródło:

  • https://www.us.hsbc.com/value-of-education/.