Tłum ludzi bawi się na koncercie w filcharmonii
Kultura

Koncert z cyklu Gwiazdy Światowych Estrad – zakończenie sezonu w Filharmonii Poznańskiej

Artykuł partnera.

Powoli nadchodzi zakończenie sezonu w Filharmonii Poznańskiej, a co za tym idzie, odbędzie się koncert Gwiazd Światowych Estrad. Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca 2022 roku o godzinie 19:00 w Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego.

Program Koncertu:

Robert Schumann Koncert wiolonczelowy a-moll op.129

Anton Bruckner V Symfonia B-dur

Na wiolonczeli zagra Truls MØRK, a dyrygentem będzie Łukasz Borowicz, dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Truls Olaf Otterbech Mørk 

Truls Mørk to norweski wiolonczelista pochodzący z rodziny muzyków- mama była pianistką, a ojciec wiolonczelistą. To właśnie on był jego pierwszym nauczycielem gry na tym instrumencie. Jest laureatem wielu konkursów – otrzymał m.in. 1. nagrodę na Konkursie Wiolonczelowym im. Gaspara Cassado we Florencji czy 2. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fundacji Waltera Naumberga w Nowym Jorku. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami – Esa-Pekka Salonen czy Gustavo Dudame. Wiolonczelista cieszy się ogromnym powodzeniem, albowiem grał z orkiestrami, takimi jak London Philharmonic Orchestra, Czeską Filharmonią, Bostońską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Nowojorską czy Gewandhausorchester Leipzig. Artysta występuje także solo na całym świecie – na najbardziej prestiżowych salach koncertowych i najważniejszych festiwalach muzycznych. Posiada on bogaty dorobek nagraniowy, za który dostał wiele nagród, w tym Grammy, Gramophone, Midem i ECHO Klassik.

Jego instrument to wenecka wiolonczela Domenico Montagana z 1723 roku.

Łukasz Borowicz

Łukasz Borowicz jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej. Nie tylko studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Bogusława Madeya, ale również tam uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W 2008 roku wyróżniono go Paszportem Polityki, a dwa lata potem – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej. Otrzymał także Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida oraz Tansman za wybitną indywidualność muzyczną. Dyrygował wieloma orkiestrami, w tym Royal Philharmonic Orchestra, Lucerne Symphony Orchestra, NDR Radiophilharmonie, London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic New Music Group, a także większością polskich orkiestr symfonicznych.

Jego dyskografia liczy ponad 100 albumów, a niektóre z nich zostały nagrodzone, m.in.płyta Piotra Beczały pt. “Heart’s Delight”, nagrana z Royal Philharmonic Orchetra pod dyrekcją Łukasza Borowicza dla wytwórni Deutsche Grammophon, uzyskała w naszym kraju status Złotej Płyty, natomiast płyta pt. “Gwiazdy Światowych Scen Operowych: Ewa Podleś z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – live” została wyróżniona przez francuską Académie du Disque Lyrique nagrodą L’Orphée d’Or (Złotego Orfeusza).

Patronatem koncertu będzie marka Mercedes-Benz