kompozycje z zywych kwiatow na wszystkich swietych
Dom i Rodzina

Kompozycje z żywych kwiatów na Wszystkich Świętych

Święto Zmarłych to głęboko zakorzeniona w naszej kulturze okazja do odwiedzenia grobów bliskich, wspominania tego, co było oraz miłe spotkania z rodziną.

Dekoracja grobu

Według Andrzeja Karczmarzewskiego tradycja ubierania grobów utrwaliła się dopiero w latach sześćdziesiątych. Przed wojną ludzie nie mieli w zwyczaju dekorować ich kwiatami, odwiedzać oraz palić na nich znicze. Symbolika zniczy wywodzi się z kultury pogańskiej, gdzie zapalano ogniska, przy których zabłąkana dusza mogła się ogrzać oraz odnaleźć drogę do swojego domostwa.

Żywe kwiaty na grób

Dziś stało się to święto na tyle komercyjne, że producenci zniczy oraz hurtownie kwiatów prześcigają się w sprzedaży wymyślnych kompozycji, które mają zachwycić nasze oczy i być wyrazem szacunku dla zmarłego. W wielu przypadkach zakrawa to o granicę dobrego smaku, jednak my podpowiadamy, jakie żywe kwiaty będą najlepiej się prezentować.

Bukszpan

Żywe kwiaty, zasadzone w donicy lub bezpośrednio w grobie, w miejscu do tego przeznaczonym będą ozdobą przez cały rok, nie tylko w okresie Wszystkich Świętych. Pięknym i wdzięcznym krzewem jest bukszpan wieczniezielony, który posiada ozdobne, zielone liście, dobrze znosi złe warunki pogodowe i nie wymaga intensywnej pielęgnacji.

Cyprysy i sukulenty

Jeśli mamy miejsce, obok grobu możemy zasadzićinne rośliny zielone: małe cyprysy i tuje, którym niestraszny największy mróz. Z innych roślin zielonych na grobie świetnie odnajdą się różnego rodzaju sukulenty, na przykład rozchodniki lub rojniki: odporne na suszę i brak wody, preferujące stanowiska kamieniste oraz piaszczyste.

Goździki i macierzanka

Kolejną grupą kwiatów, które doskonale będą wyglądać na cmentarzu są: goździk oraz macierzanka. Goździki posiadają drobne, wielobarwne kwiaty i dorastają na wysokość około czterdziestu centymetrów. Dla nich idealnie będzie wybrać zacienione miejsce.

Wrzosy

Do kwiatów, które sadzi się już jesienią należą dekoracyjne wrzosy. One wymagają dużej ilości wody, jednak niepodlewane zasuszą się, aby w takim stanie przetrwać jakiś czas. Potrzebują sporo pielęgnacji, dlatego często są traktowane jako rośliny sezonowe.

Chryzantemy

Przyszedł czas na najpopularniejsze kwiaty, bezpspornie kojarzone wyłącznie ze świętem Wszystkich Zmarłych. Mowa o chryzantemach, których odmiany można znaleźć niemal we wszystkich kolorach. Ich popularność wcale nie dziwi: kwitną długo i obficie, póki nie pojawią się pierwsze mrozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.