Pracownicy budowlani na dachu
Dom i Rodzina

Kominy izolowane – kiedy warto na nie postawić?

Komin – to coś, co każdy budynek, każdy dom, musi posiadać. Ta potrzeba nie ulega zmianie, ale na przestrzeni lat zmieniają się inne sprawy, które wpływają na to, jak może wyglądać taki komin. Być może nasze pierwsze skojarzenie to masywny, murowany komin – ale jak się okazuje, przy współcześnie stosowanych kotłach grzewczych i paliwach, to niekoniecznie dobre rozwiązanie budowlane.

Jeszcze kilka dekad temu spaliny, które wydostawały się przez komin, miały znacznie wyższą temperaturę – obecnie są zaś zdecydowanie chłodniejsze. Poza tym nie zawsze decydujemy się na spalanie węgla, a na przykład spaliny z kotła gazowego mają kwaśny odczyn – i doprowadzają nawet do skraplania się wody wewnątrz przewodu kominowego. Szukanie optymalnego rozwiązania to zatem konieczność, żeby uniknąć bardzo nieprzyjemnych niespodzianek.

Kominy izolowane – małopolskie już się przekonało o ich zaletach!

Co zrobić, żeby uchronić tradycyjny komin przed kwaśnymi spalinami? Najprostsze rozwiązanie to zamontowanie stalowego wkładu, który osłoni murowane ścianki komina przed takimi lotnymi związkami, które mogą go niszczyć. Czasem jednak warto pomyśleć o tym, by zupełnie odmienić domową konstrukcję i tradycyjny komin zamienić na nowoczesny. Kominy izolowane w Małopolsce mają tę zaletę, że można je zamontować dosłownie wszędzie – właśnie tam, gdzie będą potrzebne. Co więcej, są często wykonane z kwasoodpornej stali, a to również sprawia, że pod kątem praktycznym są naprawdę kuszącym rozwiązaniem.

Stalowy komin izolowany powstaje dzięki umiejętnemu połączeniu niedużych, precyzyjnie wykonanych elementów – i trzeba zaznaczyć, że to umożliwia bardzo indywidualne podejście do tematu tego, jak ma być skonstruowany konkretny komin. To też ogromne ułatwienie przede wszystkim dla budowniczych, bo taka konstrukcja jest łatwa w montażu, a przy tym lekka. Jak już wspomniano, komin izolowany można również umieścić w dowolnym miejscu, zarówno wewnątrz budynku, jak i poza nim.

Nie musi być w żaden sposób zabudowywany, ale przez to wcale nie traci na estetyczności – bo jest pokryty zewnętrzną warstwą stali szlachetnej. Z innych praktycznych aspektów warto wymienić i to, że komin izolowany można zamontować, nie mając pozwolenia na budowę.

Biorąc pod uwagę wszystkie te argumenty, można przejść od traktowania komina izolowanego jako dostępnej ewentualności do postrzegania go jako najbardziej atrakcyjnej budowlanej możliwości. Gdy dodamy do tego wszystkiego niskie koszty zdobycia i zamontowania takiego komina, stanie się jasne, dlaczego w ostatnich latach stał się tak popularnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.