jasne prześcieradło na łóżku w sypialni

Komfort naszego snu zależy od wyboru prześcieradła

Urządzając sypialnię, najczęściej skupiamy się na jej ładnym wystroju. Jednakże to pomieszczenie służy głównie do wypoczynku, a ten musi być komfortowy. A żeby nam się dobrze odpoczywało, potrzebna jest odpowiednia pościel. Dużą rolę odgrywa materac, ale jeśli prześcieradło czy kołdra będą w nocy spadać albo nawet drapać, nie wyśpimy się dobrze. Na co warto zwrócić uwagę?

Funkcje prześcieradła

Prześcieradło to przede wszystkim dodatkowa warstwa, która chroni materac i zapewnia nam lepszy komfortu snu. Kładąc odpowiednie prześcieradło, można mieć pewność, że materac nie będzie się wycierał czy brudził, a także nie będzie wnikał w niego kurz. O wiele łatwiej jest wyprać prześcieradło niż cały materac, choćby dlatego warto go chronić. Oczywiście czyszczenie materaca kilka razy do roku też jest wskazane, ale bez korzystania z prześcieradła, na pewno trzeba by było to robić częściej. Samo prześcieradło wystarczy wyprać raz na tydzień, aby je odświeżyć. A tym samym zapewnić sobie czystą i pachnącą pościel.

Kolejna ważna funkcja to zapewnienie nam większego komfortu snu. Materace mogą mieć pokrowce, które sprawiają, że są bardziej miękkie. Jednak niekoniecznie ich wierzchni materiał jest przyjemny w dotyku. Zdarza się materace obite dość szorstką tkaniną czy też ich wierzchnia warstwa jest ozdobnie pikowana. Bez przykrycia jej prześcieradłem, sen nie byłby aż tak przyjemny. Również dla naszej wygody używamy miękkich i przyjemnych w dotyku prześcieradeł.

Materiał ma duże znaczenie

Większość osób wybiera prześcieradło pod kątem materiału. Przyjemny w dotyku, który otula ciało, jest najbardziej pożądany. Warto pamiętać, że prześcieradło może mieć inny materiał ze względu na porę roku, w jakiej go używamy. Cieńsze i bardziej przewiewne płótna nadają się lepiej na lato, a grubsze i miększe sprawdzą się w zimniejszych porach roku. Wybór tkaniny jest naprawdę istotny, ponieważ zapewnia nam komfort snu, ale też chroni materac przed uszkodzeniami, kurzem czy drobnymi zabrudzeniami.

Ostatnio bardzo popularne stały się materiały bardziej luksusowe. Jak bawełna egipska. Ten materiał wyróżnia się dużym połyskiem i świetną wytrzymałością, a przy tym jest miękki i przewiewny. Także jedwabna pościel wróciła do łask, ponieważ świetnie wpływa na wygląd skóry i włosów. Ta tkanina nie elektryzuje włosów podczas snu i nie odgniata się na skórze, a więc nie przyczyna się do powstawania zmarszczek. Głównie jej korzyści dla urody wpłynęły na popularność tej drogiej pościeli.

Można też znaleźć świetne i tańsze propozycje. Prawdziwym hitem jest satyna bawełniana, która jest wykonana z 100% bawełny, ale ma satynowy połysk oraz większa trwałość. Takie prześcieradło jest miękkie i delikatne dla skóry. A do tego jest przewiewne. Nadaje się do użytku przez cały rok i to również wpływa na chęć zakupu tego modelu.

Wśród polecanych tkanin można znaleźć też jersey, czyli mieszankę bawełny naturalnej i włókien syntetycznych. Takie prześcieradło cechuje się większą rozciągliwością i świetnie sprawdza się jako prześcieradło z gumką. Jest też miękkie i ciepłe. Za typowo zimowe prześcieradło uchodzi to, wykonane z frotte. Tę tkaninę również uzyskuje się przez połączenie bawełny i poliestru. Dlatego świetnie zapewnia izolację cieplną, ale też odprowadza wilgoć i jest przewiewne. W wyglądzie jest nieco puchate, co również sprawdzi się zimą.

Prześcieradło z gumką czy bez?

Zwykle prześcieradło kojarzy nam się z płachtą materiału narzucaną na łóżko. Ewentualnie podwijamy je pod materac, jeśli jest za duże w stosunku do łóżka. Jednak zwykle wybieramy rozmiar jak najbardziej dopasowany. Niestety osoby, które nie śpią spokojnie, mogą mieć przez to problem. Takie prześcieradła zwykle w nocy się przesuwają, spadają, rolują w nogach czy po prostu spadają na podłogę. Mimo że jest to bardzo powszechny rodzaj prześcieradła, nie sprawdzi się u każdego.

W tej samej cenie można kupić po prostu prześcieradło z gumką. Jest ono bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ raz założone, aż do zdjęcia nie powinno się przesuwać. Ważne jest jednak, aby wybrać dobry rozmiar prześcieradła. Zwykle producent materaca instruuje również jaki rozmiar pościeli jest wskazany. Można też kupić prześcieradło o 10-20 cm większe niż brzeg materaca, ponieważ gumka i tak dobrze przytrzyma materiał. Zakup prześcieradła wielkości identycznej z powierzchnią materaca będzie kłopotliwy, ponieważ nie da się go założyć, lepsze więc będzie nieco większe.

Prześcieradło z gumką jest bardziej praktyczne i wygodniejsze w użyciu. Świetnie sprawdza się na łóżkach przeznaczonych dla małych dzieci, nastolatków, dorosłych czy osób starszych. Zwłaszcza jeśli nie śpimy spokojnie lub też mamy na materacu jeszcze dodatkową warstwę pianki czy pokrowiec, które chcemy utrzymać w miejscu, jest to najlepszy wybór.