Dziewczynka w lesie obok jeziora jest na obozie letnim

Kolonie i Obozy Letnie Dla Dzieci i Młodzieży

Artykuł sponsorowany.

Co roku wielu rodziców staje przed dylematem, jak zaplanować wczasy. Część decyduje się na wspólny wyjazd na wakacje z dziećmi, a część zdecydowanie optuje za wysłaniem pociech na obozy letnie lub kolonie. Dziś przyjrzymy się zaletom, jakie niesie za sobą to drugie rozwiązanie. Dlaczego kolonie letnie dla dzieci są tak korzystną opcją i czym różnią się od obozów, które znają ze wspomnień dzisiejsi dorośli?

Obozy letnie kiedyś i dziś

Niektórzy rodzice są sceptyczni w stosunku do wysłania dziecka na obozy letnie – przeważnie wątpliwości dopadają tych, którzy sami mają nieprzyjemne doświadczenia z dzieciństwa, dotyczące takich wakacji. W latach 90. można było trafić na bardzo różne oferty kolonii i obozów młodzieżowych – z niektórych dzieci wracały ze wspaniałymi wspomnieniami, które często wywołują uśmiech na dorosłych już twarzach. Ale zdarzały się też przypadki, gdy organizacja zawodziła i obóz pod wieloma względami nie spełniał oczekiwań młodych uczestników.

Obecna oferta obozów letnich wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Zmienił się przede wszystkim standard obiektów – dziś, wysyłając dziecko na obóz lub kolonię, możemy mieć pewność, że organizator zapewni dużo lepsze warunki niż kiedyś. Nie ma co ukrywać, że ogromny wpływ na ten stan rzeczy wywarł Internet. Współcześnie, jeśli organizator kolonii nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub oferta odbiega od oczekiwań dzieci i ich rodziców, opinie na ten temat szybko pojawią się w sieci. I będą miały druzgocący wpływ na zainteresowanie potencjalnych chętnych ofertą. Ta zmiana w dostępie do informacji wpłynęła radykalnie na sposób, w jaki organizowane są kolonie letnie dla dzieci i obozy młodzieżowe w Polsce. Spowodowała przede wszystkim, że w tym sektorze usług zostali profesjonaliści, którzy potrafią zorganizować tak złożone przedsięwzięcie z dbałością o każdy detal.

Obozy tematyczne – hit ostatnich lat

Coś, czego próżno było szukać w ofercie organizatorów kolonii kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu to obozy tematyczne. Współcześnie to właśnie one są prawdziwym wakacyjnym hitem wśród dzieci i młodzieży. Obozy młodzieżowe dopasowane do potrzeb dziecka to niemal gwarancja udanego wakacyjnego wypoczynku – i większe poczucie spokoju dla rodziców, zwłaszcza w przypadku, gdy pociecha trudniej nawiązuje znajomości z nowymi osobami. Do najpopularniejszych obozów tematycznych należą przede wszystkim:

• obozy językowe – pozwalają dziecku doskonalić znajomość języka obcego w wakacje
  • obozy z psem – wspaniała propozycja dla dzieci, które nie chcą rozstawać się ze swoim pupilem nawet na kilka tygodni
  • obozy sportów wodnych – idealne rozwiązanie dla dzieci, które w okresie letnim najchętniej spędzają czas na aktywnościach w wodzie
  • obozy paintballowe i ASG – gratka dla młodych miłośników militariów i strategii wojennych, która pozwala sprawdzić umiejętności w “warunkach bojowych”

To tylko niektóre z możliwości, jakie roztaczają przed rodzicami i ich dziećmi profesjonalni organizatorzy obozów letnich. Przykład wyjątkowo rozbudowanej oferty kolonii letnich dla dzieci i obozów młodzieżowych można zobaczyć u doświadczonego organizatora takich przedsięwzięć, jakim jest Viacamp – w ofercie znajdują się zarówno wyjazdy dla dzieci, które są bardzo aktywne fizycznie, jak i dla tych, które są artystycznymi duszami.

Jakie są zalety wysłania dziecka na obóz letni?

Obozy młodzieżowe i kolonie letnie dla dzieci mają wiele plusów. To przede wszystkim wspaniała przygoda dla dziecka, pozwalająca na zawiązanie nowych przyjaźni oraz trening umiejętności socjalnych. Obozy tematyczne pozwalają rozwijać pasje i ułatwiają dostęp do rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Takie wakacje dziecka niosą też szereg korzyści dla rodziców – zwłaszcza wówczas, jeśli chcieliby w tym czasie zaplanować sobie romantyczny urlop we dwoje. Wysłanie dziecka na profesjonalnie zorganizowany obóz to szansa na spokojny wypoczynek, ze świadomością, że jest ono w dobrych rękach.