Dwójka ludzi siedząca na białym materacu
Dom i Rodzina

Kiedy wymienić materac na nowy?

Zanim obudzisz się o poranku wypoczęty, musisz w komfortowych warunkach przespać noc. Często to od materaca umieszczonego na Twoim łóżku zależy, czy sen będzie przyjemny czy koszmarny, a materac – jak każda rzecz – z czasem traci swoją jakość. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać, kiedy nadszedł czas na jego wymianę, przeczytaj porady zawarte w niniejszym artykule.

Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że pora wymienić materac

Zaobserwuj, jakie reakcje otrzymujesz od swojego ciała wkrótce po przebudzeniu się. Niepokojącym sygnałem, skłaniającym do wymiany materaca, może być ból pleców. Jeśli dolegliwości występują na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, być może Twój obecny materac jest zbyt miękki, przez co nie może on utrzymać kręgosłupa w prawidłowej krzywiźnie.

Objawem, które towarzyszy zużyciu się materaca może być uczucie „sztywności” oraz drętwienia poszczególnych części ciała – szyi, kolan, łokci, kostek, pleców. Zwróć uwagę na porę dnia, kiedy dolegliwości te najbardziej dają o sobie znać. Jeśli występują one szczególnie intensywnie zaraz po przebudzeniu, ale słabną lub ustępują późnym porankiem czy po południu, prawdopodobnie winnym tego stanu rzeczy jest nieprawidłowo dobrany materac.

Warto zaznaczyć, że nie każdy ból ciała oznacza, że śpisz na wadliwym materacu. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje ciała, czyli ewentualne urazy czy schorzenia, które mogą być przyczyną cierpienia. Drętwienie kończyn może towarzyszyć takim schorzeniom, jak neuropatia obwodowa, migrena, udar, a to wymaga interwencji lekarza. Jeśli jednak jesteś pewien, że ból pleców oraz drętwienie kończyn nie pojawiły się w wyniku zbyt intensywnych ćwiczeń bądź choroby, to za głównego podejrzanego należy w tym przypadku uznać zużyty materac.

Kiedy objawy alergii nasilają się

Po długim okresie użytkowania materaca mogą się na nim zgromadzić skupiska roztoczy kurzu domowego. Są to praktycznie niewidoczne gołym okiem pajęczaki (o max. 0,5 mm długości), które – jeśli występują w dużych ilościach – przyczyniają się do zintensyfikowania objawów alergii lub astmy. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Ohio można się dowiedzieć, że w typowym materacu znajduje się od 100 tys. do 10 mln roztoczy – w zależności od stopnia zużycia materaca. Niepokojącymi symptomami, wskazującymi na obecność nieproszonych lokatorów w łóżku, może być przedłużający się katar, kichanie, swędzenie nosa, ust i gardła. Jeśli okaże się, że objawy alergii nie ustępują nawet wtedy, gdy mija pora roku, kiedy obficie pylą rośliny, na które jesteś uczulony, to prawdopodobnie czas pomyśleć o inwestycji w nowy materac.

Kiedy nie wiesz, czym jest głęboki sen

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na Northumbia University, w idealnych warunkach sen powinien przyjść najpóźniej po 20 minutach od momentu położenia się wieczorem do łóżka. Jednak gdy materac ma już swoje lata, leżenie na nim staje się niewygodne, co utrudnia zasypianie. Wówczas więcej czasu zajmuje znalezienie wygodnej pozycji, a to wydłuża proces zasypiania i jeśli trwa on dłużej niż 30 minut, wydajność snu maleje. Niekomfortowy materac może być przyczyną częstych przebudzeń w ciągu nocy – bo skrzypią zużyte sprężyny, bo czujesz każdy ruch śpiącego obok małżonka. Jeśli sen będzie przerywany, nie doświadczysz jego regeneracyjnych właściwości. To z kolei może się przełożyć na pogorszenie Twojego samopoczucia i kondycji fizycznej. Ponownie warto zaznaczyć, że kłopoty z zasypianiem i przebudzeniami w nocy nie zawsze oznaczają, że materac stracił na jakości. Czasami problemy te mogą być objawem bezsenności albo rozregulowanego rytmu dobowego.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wymieniasz materac na nowy?

Jeśli jesteś pewien, że potrzebujesz wymienić swój obecny materac, zacznij od dobrania właściwego stopnia twardości modelu, który zamierzasz zakupić. Wyróżniamy cztery stopnie twardości materacy, które są one oznaczone literą H i cyfrą (H1, H2, H3, H4). Odpowiadają one czterem przedziałom wagowym, kolejno: do 50 kg, 50-80 kg, 70-110 kg, powyżej 110 kg. W celu odpowiedniego podparcia kręgosłupa na całej jego długości nowoczesne materace posiadają siedem stref twardości. Rozwiązanie to polega na tym, że materac jest podzielony na strefy, każda o innej wyporności – bardziej miękka jest część lędźwiowa, a twardsza część podtrzymująca głowę. Do nowego materaca warto dobrać ochraniacz, który można często prać, dzięki czemu zminimalizujemy ilość mogących się pojawiać w łóżku roztoczy.