Przeliczanie finansów
Rozwój

Kalkulator kredytowy – czy warto i w czym pomoże?

Szykujesz się do zakupu domu, a może myślisz o gotówce na wakacje, czy remont? Jednak jak wybrać właściwą ofertę, aby nie przepłacić i móc się cieszyć swobodnymi ratami kredytowymi? Z pomocą przychodzi kalkulator kredytowy.

Kalkulator zdolności kredytowej, jak wykorzystać kiedy nie ma się wykształcenia bankowego?

Najlepiej w pierwszych krokach udać się do dwóch, trzech banków i zapytać ich o tzw. zdolność kredytową. Jest to związane z weryfikacją naszego statusu w BIK czyli Biurze Informacji Kredytowej. Przeważnie różnice między danymi jednostkami bankowymi się są wielkie, jednak warto pamiętać, że każdy bank ma swoją klasyfikację i nadaje nam dodatkowo opinię. Taka opinia polepsza się dla każdego klienta, który w danym banku miał kiedyś otwarty produkt: czy to linię kredytową, limit, kartę czy konto, albo lokatę. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze bank, w którym od lat mamy nasze główne konto rozliczeniowe jest najlepszym wyborem, dlatego warto poświęcić chwilę i dokładnie przejrzeć i przeliczyć oferty. Jak to zrobić?

Jak posługiwać się darmowymi narzędziami dostępnymi w internecie?

Po pierwsze nigdy nie podpisujmy umowy zaraz po zapoznaniu się z ofertą. Dajmy sobie czas by samemu dokonać przeliczenia poprzez kalkulator kredytowy. Każdy doradca będzie chciał podpisać umowę jak najszybciej, my jednak nie dajmy zwieść się pięknym frazesom: “do jutra mamy promocje na niższe oprocentowanie”, albo “oferta jest ograniczona czasowo i musimy ją teraz podpisać”. To są metody na zamknięcie sprzedaży, a nie prawdziwe doradztwo finansowe. Mając sprawdzonych kilka ofert w niezależnych bankach, możemy swobodnie przystąpić do przeliczenia naszej zdolności kredytowej.

Zanim przystąpisz do obliczeń dokładnie określ:

  • jaką kwotę chcesz dostać na konto, maksymalną jaka jest Ci potrzebna oraz minimalną w której zmieścisz swoją inwestycję,
  • czas kredytowania i tak samo jak wcześniej na jaki najdłuższy i najkrótszy okres możesz się zadłużyć,
  • jaką ratę kredytu, znów widełki w jakich jesteś w stanie płacić, nawet gdyby Twoje dochody miesięczne spadły o 1/4 wysokości.

Mając tak przygotowane zaplecze, możesz swobodnie wpisywać dane do kalkulatora kredytu. Bardziej podstawowe kalkulatory, przeważnie operują wpisanie dwóch danych czyli: kwota i okres kredytowania i w liście wyświetlają dostępne oferty banków. Można wtedy porównać wysokość raty oraz oprocentowanie kredytu. Jeżeli jednak jesteśmy zainteresowani bardziej rozbudowanymi funkcjami, musimy wyszukać kalkulator zdolności kredytowej, który w zaawansowanych opcjach ma możliwość oznaczenia, czy nasz kredyt ma rosnące, czy malejące raty względem spłaty kapitału. Pamiętać musimy, że większość kredytów na początku spłaca więcej odsetek, a z czasem dopiero nadpłaca kapitał. Chociaż dzięki temu często mamy niższe oprocentowanie, a nawet samą ratę spłaty, to w całościowym przeliczeniu okazać się może, że koszt kredytu będzie dla klienta po prostu droższy. Kiedy wpiszemy już wszystkie dane w kalkulator kredytowy zaawansowany, powinniśmy dostać zasymulowany harmonogram spłat.

Nie każdy kalkulator zdolności kredytowej jest sobie równy. Większość to po prostu porównywarka ofert. Zatem jeżeli chcemy porządnie przygotować się do tematu obliczenia i wyboru produktu, dobrze dobranego do naszych potrzeb, to warto poświęcić chwilę i przeliczyć oferty bankowe na zaawansowanym kalkulatorze kredytu.