Mężczyzna na kursie z języka niemieckiego pisze notatki w notesie
Rozwój

Język niemiecki jako dodatkowa kompetencja na rynku pracy

Artykuł partnera.

W dzisiejszych czasach niezmiernie istotną kwalifikacją na rynku pracy jest znajomość języków obcych. Coraz częściej, wśród przeglądanych propozycji zawodowych w wymaganiach widzimy nie tylko angielski. Dobrze mieć w zanadrzu chociaż podstawy drugiego języka obcego, aby przekonać do siebie rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że inwestując (nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim swój czas) w rozwój dążysz do lepszych perspektyw dla przyszłości swej rodziny. Warto się zatem postarać.

Od czego zacząć naukę języka?

Być może w dzieciństwie lub w młodości, miałeś w szkole lekcje języka niemieckiego. Zależnie od danej placówki, nauka mogła nie być tak regularna, jak w przypadku dominującego w polskiej edukacji angielskiego. Jeśli jednak liznąłeś już tego języka, warto przypomnieć sobie podstawowe słowa i wyrażenia. Może bowiem okazać się, że pamiętasz więcej, niż zakładasz i pozytywnie się zaskoczysz. Zawsze łatwiej zaczynać naukę języka obcego, gdy ma się jakąś podstawową wiedzę, aniżeli poznawać go całkowicie od początku.

Jeżeli natomiast w szkole nie miałeś okazji uczyć się niemieckiego i jedyne słowa, które kojarzysz to “eins, zwei, drei” to wiele przed Tobą. Spróbuj zacząć do podstawowych słów, wyrażeń, liczebników, dni tygodnia, pór roku i tym podobnych. Sam zobaczysz, że wkrótce dobrze poznasz kolejne “vier, fünf, sechs” itd. Na pewno przydadzą Ci się także bazowe czasowniki. Poznając podstawowe słowa po niemiecku nabierzesz obycia z językiem, a bez nich ani rusz, aby z sukcesem uczyć się dalej. Do dzieła!

Jak nauczyć się szybko języka niemieckiego?

Oczywiście najbardziej skuteczną metodą na naukę jest zapis na kurs. Będziemy zmotywowani tym, że płacimy za lekcje. Ponadto, w przypadku np. zajęć grupowych będziemy chcieli wypaść przed innymi jak najlepiej. Jest to dobra opcja dla osób, które potrzebują szybko nabyć kwalifikacje do aktualnej pracy albo przy chęci jej zmiany. Przystępując do kursu języka niemieckiego w Lublinie i chodząc na zajęcia, mamy pewność, że nauczymy się go szybciej, niż sami w domu.

Ile czasu dziennie trzeba poświęcać na naukę?

Czas przeznaczony na naukę niemieckiego musisz wyznaczyć sobie sam. Mówi się, że nie powinien być on krótszy niż 15 minut dziennie. Oczywiście, im więcej będziesz poświęcać czasu, tym szybciej się z nim oswoisz. Postaraj się nie narzucać sobie zbyt dużego zakresu, ponieważ jest to częstym powodem całkowitej rezygnacji z nauki. Jeśli np. okaże się, że zakładana początkowo godzina dziennie to dla Ciebie za dużo, spróbuj zredukować ten czas, zamiast kompletnie odpuścić ten pomysł.

Jak oswoić się z językiem niemieckim?

Na naukę języka obcego jest wiele metod. Oprócz tradycyjnego uczenia się słówek i wykonywania ćwiczeń gramatycznych, mamy także te przyjemniejsze opcje. Przykładowo, możesz zacząć od słuchania niemieckiej muzyki, która pozwoli Ci się osłuchać z językiem niemieckim. Wybór przyjemnych utworów i odtwarzanie ich zerkając przy tym na tekst pozwoli sprawdzić wymowę trudnych słówek oraz szlifowanie akcentu. Nie wahaj się więc śpiewać razem z wykonawcą utworu!

Oglądanie seriali po niemiecku jako forma nauki języka obcego

Inną metodą na urozmaicenie nauki języka niemieckiego to oczywiście oglądanie seriali. W ten sposób łączysz przyjemne z pożytecznym i nie masz poczucia marnowania czasu.

Obecnie powstaje coraz więcej platform streamingowych, które oferują odtwarzanie programów w języku, który nas interesuje. Możesz oczywiście wybrać opcję języka mowy bohaterów, ale także dodać napisy.

Jeśli jesteś osobą początkującą, warto wybrać np. dialogi po polsku, a napisy po niemiecku. W ten sposób, będziesz stopniowo oswajając się z językiem. Pozwoli Ci to na spokojniejszą naukę bez presji, że coś nie do końca zrozumiałeś. Natomiast w przypadku, gdy Twój poziom nauki jest już bardziej zaawansowany, koniecznie wybieraj opcję zarówno dialogów, jak i napisów języku niemieckim. Możesz też zatrzymywać serial i powtarzać zwroty. Pozwoli Ci to nabrać bezcennej praktyki.