ogród jesienią pokazany na obrazku aminacyjnym
Dom i Rodzina

Jesienne prace w ogrodzie. Cztery czynności, które musisz teraz zrobić

Jesień to bardzo pracowity okres dla ogrodników –  w tym czasie należy przygotować ogród, sad czy trawnik do zimy. Rośliny, drzewa czy trawa wymagają odpowiedniego nawożenia i zabezpieczenia, bo tylko dzięki trosce i właściwej pielęgnacji przetrwają zimę.

Porządek wśród roślin

Najważniejszy w ogrodzie jest porządek. Konieczne jest systematyczne grabienie i usuwanie spadających z drzew liści – ich zaleganie może spowodować chorobę trawnika. Chwasty czy chore rośliny należy wyrwać wraz z korzeniami. Zbyt rozrośnięte krzewy wymagają przycięcia. Jeżeli na trawniku pojawiły się kretowiska, należy je rozgarniać, natomiast, gdy pojawia się mech, skrzyp lub gdy gleba jest zakwaszona, warto zastosować wapnowanie.

Rośliny, które nie nadają się do zimowania, należy wykopać, następnie wsadzić do donic i przenieść do chłodnych pomieszczeń.

Jesień czasem troski o trawnik

Punkt drugi – trawnik. Zbyt długą trawę należy wykosić. Odpowiednia długość to około 4 cm. Tu potrzebna będzie kosa spalinowa, która umożliwi nam dotarcie nawet do najdalej położonych miejsc w ogrodzie. Suchą i zmierzwioną roślinność trzeba usunąć – dzięki temu będzie widać puste miejsca. Następnie, warto dodać cienką warstwę podłoża, a kolejnym krokiem będzie ponowne wysianie wolnych przestrzeni. Z pewnością korzystne dla trawnika będzie zasilenie go nawozem jesiennym. Korzenie staną się silniejsze i tym samym bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Co z warzywniakiem?

Po zebraniu ostatnich warzyw, grządki należy oczyścić z pozostałości, a następnie trzeba je obsypać kompostownikiem lub obornikiem. Warzywniak to miejsce o szczególnych wymaganiach pokarmowych, warto więc zadbać o jego strukturę. Pielęgnacja warzywniaka oznacza nawożenie go kompostem lub obornikiem kompostowym. Wzmocni to glebę, dostarczając jej potrzebnych składników.

Planując przyszłoroczne zasiewy, należy pamiętać o ich zmianowaniu. Miejsce przeznaczone na warzywa korzeniowe trzeba intensywnie przekopywać. Jarmuż i brukselka to warzywa, które mogą zostać na grządce, szczególnie, że przemarznięte, smakują lepiej.

Kwiaty, cebule i bulwy

Na jesień warto również posadzić tulipany, krokusy oraz inne kwiaty cebulowe. Cebulki tych roślin umieszcza się w ziemi na głębokość trzy razy większą niż ich wysokość. Ważna tu też jest gleba – przy bardziej piaszczystych sadzimy trochę głębiej, przy ziemi gliniastej – płycej. Kwiaty cebulowe można zasadzać aż do nadejścia pierwszych mrozów, przy czym, kiedy te już nadejdą, warto okryć sadzonki igliwiem lub ściółką.

Jeżeli w ogrodzie rosną mieczyki i dalie, przed zimą należy wykopać ich bulwy i po oczyszczeniu umieścić je w torfie. Tak zabezpieczone kwiaty należy wstawić do pomieszczenia.

Co jeszcze powinniśmy zrobić jesienią w ogródku? Warto posadzić byliny. Opady, chłód i duża wilgoć sprawią, że dobrze się one ukorzenią. W ciepłe dni warto posiać:

– fiołki,

– sasanki,

– pełniki i inne.

Jesień to też dobry okres na sadzenie drzew i krzewów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ziemi – jej odchwaszczeniu, przekopaniu i zakompostowaniu.

Trawy ozdobne trzeba związać w chochoły, które uchronią je przed nadmiarem wilgoci, zaś usypany wokół kopczyk z kory zabezpieczy przed zimnem. Musimy również pamiętać, aby solidnie podlać drzewa, rośliny i krzewy. Najlepiej zrobić to jeszcze podczas ciepłych dni. Obfitość podlewania powinna być dostosowana do opadów.

Opisane powyżej prace to tylko ogólny zarys tego, co należy zrobić przed zimą. Jest to konieczne, aby w następnym roku ogród obfitował w piękne rośliny, zdrowe krzewy i drzewa, a także w dorodne owoce i warzywa.