Kobieta szuka książek na studia podyplomowe
Kierunki studiów

Jakie studia podyplomowe wybrać?

Artykuł sponsorowany.

Motywacje do podjęcia tzw. podyplomówki mogą być różne. Wiele osób decyduje się na studia podyplomowe ze względu na chęć podnoszenia kwalifikacji lub zdobycia nowych umiejętności. W grupie zainteresowanych znajdują się zarówno absolwenci kierunków humanistycznych, jak i ścisłych. Na jakie studia podyplomowe warto się wybrać? Kto najczęściej decyduje się na studiowanie na podyplomówce? Odpowiedzi na kluczowe pytania można znaleźć w poniższym artykule.

Dla kogo studia podyplomowe?

Taka forma kształcenia jest odpowiednia dla absolwentów uczelni wyższych. Na studia podyplomowe może pójść każdy, kto posiada tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. W większości przypadków jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić to przedstawienie dokumentu potwierdzającego wykształcenie wyższe oraz wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Oznacza to, że słuchaczem studiów podyplomowych nie zostaniemy od razu po maturze czy studium policealnym.

W większości placówek edukacyjnych zajęcia odbywają się w trybie weekendowym oraz dwa razy w miesiącu. Z tego względu studia podyplomowe są doskonałą propozycją zarówno dla studentów kierunków I stopnia, jak i pracowników etatowych. Z takiej opcji kształcenia chętnie korzystają specjaliści, menadżerowie, nauczyciele oraz przedstawiciele zawodów regulowanych. Nie brakuje też chętnych wśród inżynierów czy pracowników branży IT.

Studia podyplomowe – na co zwrócić uwagę?

Każdy, kto zdecyduje się zainwestować w swój rozwój, powinien przyjrzeć się bliżej programowi wybranego kierunku. Na każdej uczelni może być realizowany w zupełnie odmienny sposób. Warto zwrócić szczególną uwagę na kadrę zatrudnioną w danej placówce oraz ilość zajęć praktycznych. Istotne znaczenie ma także lokalizacja oraz infrastruktura uczelni. Największą renomą cieszą się placówki zlokalizowane w największych miastach akademickich.

Dlaczego warto pomyśleć o studiach podyplomowych?

Przede wszystkim ze względu na możliwość zdobycia nowych kwalifikacji i wymaganych uprawnień. Studia podyplomowe to idealny sposób, by zwiększyć szanse na znalezienie interesującej oraz dobrze płatnej pracy. Wiele osób wybiera taką formę kształcenia, ponieważ chce poszerzyć zdobytą wiedzę o dodatkowe specjalizacje, na przykład zyskać przygotowanie pedagogiczne. O studiach podyplomowych najlepiej też pomyśleć w momencie, gdy poszukujemy nowych wyzwań i chcemy zmienić zawód.

Oferta krakowskiej placówki edukacyjnej

Gdzie warto studiować? Ciekawe studia podyplomowe oferuje Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji. W ofercie renomowanej placówki edukacyjnej w Krakowie znajduje się wiele interesujących kierunków. Na szczególne wyróżnienie zasługuje: doradztwo zawodowe i personalne, logopedia, terapia pedagogiczna, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, zarządzanie oświatą, bibliotekoznawstwo z informacją naukową. Szczegółowe informacje na temat programu studiów podyplomowych można znaleźć na stronie Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji.