Tynk elewacyjny w domu
Dom i Rodzina

Jakie są rodzaje tynków elewacyjnych

Tynki elewacyjne to istotny element wykończenia każdego budynku. Ich odpowiedni dobór to niezwykle ważna kwesta pozwalająca na uzyskanie szeregu funkcjonalności, za które odpowiedzialna jest ta warstwa elewacji. Jakie rodzaje tynków do zastosowań zewnętrznych można wyróżnić i czym kierować się podczas ich wyboru? Podpowiadamy!

Jakie funkcje pełnią tynki zewnętrzne?

Tynki do zastosowań zewnętrznych pełnią szereg istotnych funkcji. Przede wszystkim stanowią one wizytówkę każdego budynku, ponieważ odpowiedzialne są za estetyczną prezentację każdego domu, bloku czy budynku użyteczności publicznej. Tynki elewacyjne pełnią także istotną rolę jeśli chodzi o zabezpieczenie budynku przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak skrajnie niskie i wysokie temperatury czy opady atmosferyczne. Odpowiedni dobór tynku do zastosowań zewnętrznych pozwala na zapewnienie optymalnych właściwości ochronnych oraz izolacyjnych elewacji budynku, dlatego tak ważne jest spełnianie przez niego określonych wymagań oraz charakteryzowanie się odpowiednimi właściwościami technicznymi i eksploatacyjnymi.

Tynki zewnętrzne – jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Tynki elewacyjne obejmują szeroką gamę rozwiązań dedykowanych do zabezpieczenia zewnętrznych ścian budynków. Podstawowym podziałem, jakiego można dokonać biorąc pod uwagę dostępne na rynku propozycje jest wyróżnienie dwóch podstawowych rodzajów tynków elewacyjnych, którymi są:

– tynki cienkowarstwowe wyróżniające się bogatą kolorystyką, różnorodnymi fakturami i wysoką łatwością wykonania. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie odpornej warstwy zabezpieczającej i izolującej o grubości od 2 do 10 mm. Tynki cienkowarstwowe stanowią niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno do ścian dwuwarstwowych, jak murów otynkowanych tradycyjnym tynkiem grubowarstwowym. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tynków cienkowarstwowych – tynki cienkowarstwowe akrylowe, mineralne, silikonowe, silikatowe i inne. Jednak ich cena jest wyższa niż cena tynków tradycyjnych, dlatego nie są one wybierane tak często.

– tynki grubowarstwowe to rozwiązanie pozwalające na układanie elewacji o grubościach od 20 do 30 mm, które doskonale sprawdza się podczas wykańczania wszystkich ścian betonowych i ścian murowanych. Wśród tynków grubowarstwowych wyróżnia się tynki cementowe, tynki wapienne i tynki cementowo-wapienne. Ich cena jest stosunkowo niska, dlatego są one chętnie wybierane do wielu różnorodnych zastosowań.

Tynki zewnętrzne – czym kierować się w trakcie ich wyboru?

Wybór odpowiedniego tynku do elewacji zewnętrznej to istotna kwestia, która przełoży się na estetyczny wygląd całego budynku oraz właściwe zabezpieczenie powierzchni ścian zewnętrznych przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Z tego względu, podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego tynku elewacyjnego należy uwzględnić kilka czynników. Istotna okazuje się technologia budowy ścian domu i materiał, z jakiego zostały one wykonane. Podczas wyboru tynku do zastosowań zewnętrznych należy uwzględnić także czynniki, takie jak warunki stawiane przez otoczenie, ekspozycja na promienie słoneczne oraz usytuowanie domu – inny tynk będzie zalecany do budynków znajdujących w pobliżu lasu, a inny na ścianach domu postawionego przy ruchliwej ulicy. Istotnymi czynnikami wpływającym na wybór tynków elewacyjnych jest także ich wysoka trwałość, odporność na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz ich cena – warto sięgać po sprawdzone rozwiązania, których cenach jest adekwatna do jakości. Wzięcie pod uwagę wszystkich tych czynników pozwala na znalezienie wysokiej klasy tynku elewacyjnego, który pomoże osiągnąć wszystkie cele stawiane elewacji budynku.