Podpisywanie polisy ubezpieczeniowej majątkowej

Jakie są ograniczenia polisy ubezpieczeniowej majątkowej?

Zgromadzony majątek to najcenniejsza materialna zdobycz człowieka, na którą niejednokrotnie pracował przez całe swoje życie. Nic zatem dziwnego, że chcemy jak najlepiej zabezpieczyć go przed kradzieżą oraz uszkodzeniem. Do tego celu służą właśnie ubezpieczenia majątkowe. Obejmują one zarówno mienie, jak i odpowiedzialność cywilną. Przedmiotem ubezpieczenia może być praktycznie dowolna rzecz, w tym nieruchomość oraz pojazd. Co warto wiedzieć na temat ograniczeń takiej polisy?

Ubezpieczenia majątkowe – najważniejsze informacje

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze ubezpieczenia, należą do nich autocasco, ubezpieczenie gospodarstwa rolnego oraz domu lub mieszkania. W zależności od rodzaju polisy, może ona obejmować uszkodzenie mienia lub poniesienie finansowych konsekwencji w sytuacji, gdy to my wyrządziliśmy komuś szkodę (tak działa ubezpieczenie OC). Na zakup ochrony decydują się zarówno osoby indywidualne, jak i firmy.

Choć ubezpieczenia majątkowe mogą kojarzyć się nam głównie z ubezpieczeniem nieruchomości, w praktyce do tej grupy zaliczają się też ubezpieczenia turystyczne (np. uszkodzenie bagażu, kradzież sprzętu), dla rolników (związane np. ze szkodliwym działaniem pogody), komunikacyjne (OC i AC) czy ogólne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla osób wykonujących określone zawody.

Jakie mogą być ograniczenia polisy?

Wszystkie polisy mają pewne ograniczenia i wyłączenia, które warto znać przed zakupem. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego rozczarowania w sytuacji powstania szkody. Podstawowe jest ograniczenie co do wartości. Ubezpieczenia majątkowe obejmują określoną wartość czyli maksymalną kwotę jaką można otrzymać w przypadku szkody lub utraty mienia. Warto więc upewnić się, że wartość polisy odpowiada wartości posiadanych rzeczy.

Kolejne jest ograniczenie dotyczące typu szkód. Do tej grupy zaliczają się np. pożary, zalania lub kradzieże. Inne rodzaje szkód, np. na skutek wojny lub aktów terrorystycznych mogą być wyłączone z ochrony. Oprócz tego istnieje ograniczenie co do miejsca oraz czasu.