Kobieta z niemowlakiem karmionym piersią
Dom i Rodzina

Jakie akcesoria przydadzą się mamie karmiącej piersią?

Karmienie niemowlęcia piersią jest w większości przypadków najlepszym wyborem. Niestety, wiele mam zmaga się podczas niego z różnymi problemami – mało pokarmu, ból i obrzęk piersi, popękane brodawki. Na szczęście dzięki odpowiednim akcesoriom karmienie może być łatwiejsze!

Noworodek wymaga systematycznego karmienia piersią. U niektórych kobiet pokarmu jest pod dostatkiem. Inne mają go mniej. Przy karmieniu mogą pojawić się także inne problemy powodujące dyskomfort. Właśnie dlatego stworzono szeroką gamę akcesoriów, które ułatwiają karmienie dziecka piersią. Co warto mieć pod ręką?

Laktator

To urządzenie ręczne albo elektryczne, które pomaga w pobieraniu mleka z piersi. Poprzez wytworzenie ciśnienia umożliwia efektywne zbieranie pokarmu i następnie przechowywanie go w butelkach.

Laktator będzie pomocny wtedy, gdy mama ma nadmiar pokarmu, a także wtedy, gdy nie będzie mogła regularnie karmić dziecka, na przykład ze względu na powrót do pracy. Urządzenie może przydać się również wtedy, gdy mleka jest za mało. Regularne odciąganie pokarmu, także poza porami karmienia dziecka, pomoże pobudzić laktację.

Wkładki laktacyjne

To jednorazowe lub wielorazowe wkładki wykonane z miękkiego i chłonnego materiału, którego zadaniem jest wchłanianie nadmiaru pokarmu wypływającego z piersi.

Wkładki laktacyjne zapobiegają zawilgoceniu bielizny oraz ubrań, a przez to poprawiają również codzienny komfort.

Kompresy żelowe na piersi

Specjalne kompresy żelowe przeznaczone do umieszczania na piersiach są pomocne przy łagodzeniu obrzęków, zasinień oraz stanów zapalnych. Można nadać im dowolną temperaturę – podgrzać albo ochłodzić.

Stosowanie kompresów żelowych pozwala na uzyskanie większego komfortu podczas karmienia piersią. Także można korzystać z nich wraz laktatorem, aby poprawić wypływ pokarmu.

Lanolina na brodawki sutkowe

Ten kosmetyk pomaga w regeneracji popękanych brodawek sutkowych. Lanolina jest naturalnym, skutecznym surowcem, który posiada działanie silnie nawilżające oraz natłuszczające. Co ważne, lanolina jest całkowicie bezpieczna także dla dziecka.

Lanolinę można używać zarówno przy wystąpieniu dolegliwości, jak i profilaktycznie.

Dzięki tym akcesoriom karmienie piersią może być jeszcze łatwiejsze i bardziej komfortowe. Warto się w nie zaopatrzyć!