Mężczyzna kosi trawe w ogrodzie
Dom i Rodzina Technologia

Jaką kosiarkę kupić? Doradzamy wybór odpowiedniego sprzętu

Zastanawiasz się jaką kosiarkę kupić? Rynek oferuje kilka wariantów, ponieważ możesz wybrać spalinową lub elektryczną, rotacyjną lub bębnową, z koszem lub bez… Jak widać jest się nad czym zastanowić. W dzisiejszym wpisie chcę poruszyć kwestię tego, od czego powinien zależeć wybór kosiarki. W artykule znajdą się również informacje, na jakie cechy kosiarek warto zwrócić uwagę. Zastanowię się również, jaką kosiarkę zaproponować do niewielkiego ogródka przydomowego, a jaką w przypadku dużej działki za miastem. Zapraszam do lektury.

Czym się kierować kupując kosiarkę?

W dzisiejszych czasach producenci kosiarek oferują wiele rodzajów, które różnią się między sobą ceną i funkcjonalnością. Wyższa cena oznacza najczęściej, że urządzenie wykonano z wytrzymalszych materiałów, i zastosowano bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne i wyposażenie. Ale to nie cena powinna decydować o naszym wyborze.

Kosiarka powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i warunków panujących w naszym ogrodzie. Nie ma sensu kupować drogiej kosiarki spalinowej do koszenia małego trawnika przydomowego. W takim wypadku kosiarka spalinowa będzie zbyt kłopotliwa i droga w eksploatacji, a nasi sąsiedzi będą narzekali na hałas i zapach spalin. Posiadając niewielki ogród przydomowy o wiele lepiej kupić tańszą i ciszej pracującą kosiarkę elektryczną.

Planowany zakup kosiarki powinien uwzględniać również czynniki, takie jak:

  • powierzchnia trawnika,
  • częstotliwość i sposób koszenia,
  • nierówności powierzchni,
  • dostępność do źródła zasilania.

Jak zatem wybrać kosiarkę dostosowaną do własnych potrzeb?

Co lepsze – kosiarka czy podkaszarka?

Jeżeli decydujesz się na kupno kosiarki, w pierwszej kolejności zastanów się, czy na pewno jej potrzebujesz. To może brzmieć dość irracjonalnie, ale w niektórych przypadkach w zupełności wystarczy podkaszarka do trawy. Jest nie tylko poręczniejsza i łatwiejsza w eksploatacji, ale również odznacza się niższą ceną. Podkaszarki mogą dzielić się na spalinowe oraz elektryczne. Mogą być przydatne dla właścicieli niewielkich trawników, ale sprawdzą się również dobrze do koszenia kępek trawy wzdłuż krawężników, pomiędzy krzewami czy w wąskich alejkach. Podkaszarki będą potrzebne tam, gdzie nie będziemy w stanie wjechać tradycyjną kosiarką.

Jaką kosiarkę kupić – bębnową czy rotacyjną?

Na jakość cięcia trawy wpływa zarówno ostrość noży tnących oraz sposób ich przymocowania. Kosiarki bębnowe ręczne zapewniają precyzyjne cięcie, ponieważ ich noże osadzone są na obrotowym bębnie. Są zalecane do pielęgnacji trawników dekoracyjnych, których wysokość to około 2,5 do 3 cm. Niezbyt dobrze radzą sobie w przypadku trawy wysokiej oraz na nierównych terenach. Najlepiej sprawdzą się w przydomowym ogrodzie o równej powierzchni, która jest koszona regularnie (minimum raz w tygodniu).

W przypadku trawy wysokiej, rzadziej koszonej, na przykład na podmiejskiej działce, czy na terenie nierównym, lepiej używać kosiarki rotacyjnej. Mechanizm tnący takiej kosiarki składa się z kilku płaskich noży, które obracają się wokół pionowej osi. Ten typ mechanizmu tnącego jest najczęściej wykorzystywany w urządzeniach dla amatorów.

Kosiarka ręczna, spalinowa czy elektryczna?

  • Kosiarki ręczne są najtańsze (zarówno w kwestii zakupu jak i w czasie eksploatacji), nie hałasują i nie wymagają podłączenia źródła zasilania. Kosiarka zaczyna pracować w chwili gdy zaczynamy ją pchać, przy użyciu siły własnych mięśni. Kosiarki ręczne nie nadają się na tereny o nierównej powierzchni. Bardzo ciężko kosi się też trawę zbyt wysoką, dlatego konieczne jest regularne koszenie trawnika. Ten typ kosiarek jest zalecany do koszenia trawników o powierzchni nie przekraczającej 50 m².
  • Kosiarki z silnikiem elektrycznym są tańsze niż kosiarki spalinowe, wygodniejsze w użyciu i konserwacji, pracują ciszej i nie wydzielają spalin. Ich silniki nie osiągają jednak tak dużej mocy jak silniki kosiarek spalinowych. Co za tym idzie – mają mniejszą szerokość roboczą i nadają się do trawników o powierzchni nie większej niż 500 m². Ich podstawowym ograniczeniem jest również konieczność podpięcia do zewnętrznego źródła zasilania. Nie powinno znajdować się ono dalej, niż na 40 metrów od końcowych granic ogrodu.
  • Kosiarki spalinowe nie wymagają źródła prądu i lepiej nadają się do koszenia dużych powierzchni, trawy wysokiej lub mokrej, na terenach poprzeplatanych grupami drzew i krzewów. Urządzenia te są w stanie kosić szerokim pasem ponad 50 centymetrów. Oznacza to, że szybciej poradzimy sobie ze skoszeniem sporej powierzchni powyżej 1000m². Jakie są wady kosiarek spalinowych? Przede wszystkim są droższe od kosiarek elektrycznych. Są również o wiele trudniejsze w pielęgnacji i konserwacji – korzystając z kosiarki spalinowej trzeba pamiętać o uzupełnianiu paliwa oraz okresowej wymianie oleju i filtrów. Powodują również sporo hałasu i wydzielają przykre dla nosa i zdrowia spaliny. Nie polecam ich kupować, jeżeli w okolicy naszego domu mieszkają inni ludzie.

źródło zdjęcia: freepik.com