Monety numizmatyczne

Jak zaszczepić w dziecku miłość do historii?

Historia to bezsprzecznie jedna z najważniejszych nauk, ponieważ bez znajomości swoich korzeni trudniej nam określać własną tożsamość. Nie każdy musi zostać historykiem, ale zdecydowanie warto poznać i zrozumieć najważniejsze zagadnienia i procesy. Dlatego dobrze zaszczepiać zainteresowanie historią już w dzieciństwie. Jak tego dokonać? Oto 3 ciekawe sposoby!

Filmy i seriale historyczne

Trudno nie zgodzić się z opinią, że współczesne dzieci i nastolatkowie zbyt wiele czasu spędzają przed ekranami telewizorów, komputerów i tabletów. Z drugiej strony, te zwyczaje stanowią z punktu widzenia rodziców szansę, aby zaszczepić w swoich pociechach nową pasję. Wciąż powstają bowiem interesujące filmy i seriale historyczne, które oprócz tego, że bronią się fabułą, dobrym aktorstwem, a nawet efektami specjalnymi, stanowią źródło wiedzy historycznej. Ponadto atrakcyjna forma, w której ta wiedza zostaje podana, rozbudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala lepiej zrozumieć minione czasy. Dobry film i serial mogą skłonić dziecko do dalszych poszukiwań w książkach, na szkolnych lekcjach historii czy kółkach zainteresowań. Podobny efekt nierzadko przynoszą zresztą osadzone w historycznych realiach gry komputerowe.

Pasja do numizmatyki

Jedną z nauk pomocniczych historii jest numizmatyka. Kolekcjonowanie monet i medali to pasja, którą warto zarazić szczególnie starsze dzieci i nastolatków. Najmłodsi uwielbiają gromadzić figurki, naklejki z piłkarzami i maskotki. Zbieranie numizmatów będzie więc naturalnym kolejnym krokiem w kolekcjonowaniu, ale już w dojrzalszej wersji. Do dyspozycji pozostają numizmaty historyczne, ale również współczesne kolekcje monet i medali, które upamiętniają najważniejsze historyczne wydarzenia i postacie. Początki kolekcjonowania nie muszą być zresztą trudne, ponieważ autentyczne i wartościowe kolekcjonersko egzemplarze udostępniają zajmujące się numizmatyką instytucje, takie jak Skarbnica Narodowa, której ofertę można znaleźć na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/.

Wycieczki śladami historii

Któż nas nie lubi podróżować? Aby zachęcić dzieci do poznawania historii, warto wybierać destynacje, których możliwe jest napotkanie jej śladów. Przebywając na wakacjach lub weekendowym wyjeździe, z pewnością znajdziemy okazję do odwiedzenia muzeum, ważnych zabytków, a przy odrobinie szczęścia – także pokazów historycznych. Wbrew pozorom, wycieczki śladami historii nie oznaczają konieczności ciągłych podróży do Aten – by poznać starożytną Grecję, Francji – w celu zwiedzenia średniowiecznych zamków czy Krakowa, gdzie podczas zwiedzania można zgłębić wiele faktów z dziejów naszego kraju. Równie istotna dla tożsamości jest historia lokalna, a dzięki internetowi coraz łatwiej odnaleźć jej świadectwa w najbliższej okolicy.