Hala produkcyjna zabezpieczona przed pożarem
Biznes

Jak zapobiec pożarowi na hali produkcyjnej?

Niebezpieczeństwo związane z wystąpieniem pożaru w hali produkcyjnej to zagrożenie nie tylko dla zakładu pracy – jako budynku z urządzeniami i sprzętem, ale także dla pracowników i samej pozycji przedsiębiorstwa i obiektu na rynku. System sygnalizacji pożarowej zabezpiecza obiekty przed rozprzestrzenianiem się ognia i steruje instalacjami bezpieczeństwa: wentylacją, kontrolą dostępu czy oddymianiem. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów pozwala zapobiec pożarom na halach produkcyjnych. Głównym kryterium kwalifikacji obiektu do tej grupy jest jego powierzchnia oraz liczba osób przebywających na jego terenie.

Pożar na hali produkcyjnej – powody wystąpienia

Wśród przyczyn występowania pożarów w halach produkcyjnych wymienia się przede wszystkim nieporządek stanowiska pracy oraz niestosowanie się do zasad ostrożności i bezpieczeństwa pracy z ogniem. Często występuje także brak nadzoru nad bezpieczeństwem pożarowym samym obiektów produkcyjnych czy niesprawne urządzenia alarmowe i gaśnicze. Powodami występowania pożarów w przedsiębiorstwach produkcyjnych są także złe lokalizacje placów składowych, nieuporządkowany sposób składowania palnej masy materiałowej – duże ilości palet i kartonów, które mogą stać się źródłem ognia.

Sposoby zapobiegania pożarów w halach produkcyjnych

Wśród sposobów przeciwdziałania pożarom w halach produkcyjnych należy zwrócić uwagę na system wczesnego ostrzegania pożarowego, który umożliwia wykrycie pożaru już w początkowej fazie – czyli przed pojawieniem się otwartego ognia. Dzięki takim systemom, można precyzyjne określić miejsce pożaru w hali produkcyjnej oraz wskazać miejsce, w którym powstał. Najważniejszą cechą jest jednak możliwość natychmiastowego powiadomienia o pożarze.

Co pomaga zapobiegać pożarom na hali produkcyjnej?

Poza stosowaniem się do zasad bezpieczeństwa pracy w obiektach produkcyjnych, warto by przedsiębiorstwa inwestowały w urządzenia służące do szybkiej i precyzyjnej lokalizacji zagrożenia oraz natychmiastowemu powiadamianiu o niebezpieczeństwie. Warto wdrożyć System Alarmowania Pożarowego, który automatycznie uruchamia urządzenia gaśnicze, otwiera drzwi i klapy dymowe. Skuteczne są także detektory ognia, czujniki i czujki do wykrywania dymu. Detektory ognia w halach produkcyjnych powinny charakteryzować się szybkim czasem reakcji, odpornością na fałszywe alarmy oraz najlepszym pokryciem powierzchni. Skuteczne detektory monitorują potencjalne ścieżki w sieci przewodów, w których może się pojawić iskra lub żar – prowadzące do pożaru. Po wykryciu iskry lub niedopałka, przez wbudowany system ochrony przeciwpożarowej stawiana jest kurtyna wody, gasząca rozprzestrzeniający się pożar i pozwalająca na bezpieczne opuszczenie hali produkcyjnej zagrożonej pożarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.