Osoby studiujące podyplomowo
Kierunki studiów

Jak wybrać studia podyplomowe?

Decydując się na studia podyplomowe, zwykle mamy już za sobą przynajmniej jeden kierunek studiów licencjackich, magisterskich lub nawet kilka lat pracy zawodowej. Dlatego wybór jest niejako odzwierciedleniem naszego miejsca na rynku pracy. Dla jednych decyzja o kierunku studiów jest ściśle związana z pogłębianiem kompetencji zawodowych w danej dziedzinie, dla innych zaś stanowi sposób na zmianę ścieżki kariery.

Czy studia podyplomowe są dla każdego?

Na studia podyplomowe mogą udać się jedynie te osoby, które posiadają wykształcenie wyższe. Warto wiedzieć, że można je odbyć na zupełnie innym wydziale i uczelni, niż pierwotnie studiował licencjat, inżynier lub magister. Należy jednak pamiętać, że każdy kierunek studiów podyplomowych ma określone kryteria naboru, jakie kandydat musi spełnić.

Jak długo trwają studia podyplomowe?

Zgodnie z art. 8a. Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym: „Studia podyplomowe trwają nie krócej niż dwa semestry.” Studia podyplomowe odbywają się w trybie zaocznym. Zjazdy najczęściej organizowane są dwa razy w miesiącu, w weekendy, jednak coraz więcej uczelni posiada w swojej ofercie podyplomowe studia online . Taka forma nauki to duże ułatwienie dla osób aktywnych zawodowo, dla których wygospodarowanie dodatkowego czasu jest trudne do osiągnięcia. Studia podyplomowe online, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, zyskują na popularności i w niczym nie odstają tych prowadzonych w formie tradycyjnej.

Wybór kierunku studiów oraz uczelni

Rozpoczęcie studiów podyplomowych dla wielu osób z pewnością jest sporym wyzwaniem finansowym. Koszt takiej nauki to minimum kilka tysięcy złotych. Chociaż istnieją formy wsparcia w postaci nieoprocentowanych lub częściowo bezzwrotnych pożyczek dla osób chcących podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, wybierając kierunek studiów podyplomowych, dobrze jest kierować się rozsądkiem. Lepiej jest poświęcić czas i fundusze na profil, który da nam wymierne korzyści na rynku pracy. Istotny jest również wybór samej uczelni. Chociaż właściwie wszystkie wyższe placówki mają w swojej ofercie studia podyplomowe, nie każda może poszczycić się naprawdę dobrą kadrą profesorską. To, jacy wykładowcy prowadzą zajęcia na danym kierunku, jest jednym z podstawowych kryteriów świadczących o prestiżu uczelni. Jeśli wykładowcami na wybranym kierunku studiów podyplomowych będą osoby posiadające bogate doświadczenie zawodowe, mamy gwarancję, że przekażą nam praktyczną i rzetelną wiedzę. Jedną z renomowanych uczelni biznesowych jest Akademia Leona Koźmińskiego, która od 2009 roku zajmuje wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach uczelni biznesowych „Financial Times”. W Polsce od lat widnieje na podium rankingu uczelni ekonomicznych według „Perspektyw”. Cieszy się doskonałymi opiniami studentów, którzy po skończeniu studiów na tej uczelni nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnej i satysfakcjonującego pracy.

Niezależnie od tego, jakie studia podyplomowe wybierzemy, warto pamiętać, że inwestycja w swoją wiedzę i kwalifikacje jest zawsze dobrą decyzją.