Palnik gazowy
Dom i Rodzina

Jak wybrać butlę gazową do gospodarstwa domowego?

Butle z gazem płynnym to wydajne i czyste źródło energii odznaczające się mnogością zastosowań. Małe butle są chętnie wykorzystywane do zasilania kuchenek w gospodarstwach domowych czy w domkach letniskowych.

Jaka pojemność butli jest najlepsza?

Wybór butli z gazem powinien być podyktowany indywidualnymi przesłankami. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o jej zakupie jest pojemność. Do zasilania kuchenek domowych czy gazowych grillów wykorzystuje się nieduże butle o pojemności od 8 do 11 kg. Dobrym przykładem są butle NANO od Amerigas o pojemności 8 kg. Są one lżejsze o prawie 40 proc. od standardowych butli ze stali i wyposażone w praktyczne uchwyty. Dzięki kompaktowym rozmiarom ich transport i przechowywanie są znacznie łatwiejsze.

Ilość gazu

Wybierając butlę z gazem, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy deklarowana przez producenta ilość gazu znajdującego się w butli pokrywa się ze stanem faktycznym. To ważne, ponieważ dzięki temu nawet mała butla gazowa starczy na dłużej, co jest bardzo oszczędnym rozwiązaniem.

Sposób podłączania butli

Sposób podłączania butli ma niemałe znaczenie dla wygody korzystania z niej. Wyróżnia się butle z zaworem standardowym oraz z reduktorem Klik-On umożliwiającym szybkie podłączenie butli w dowolnym miejscu, bez użycia narzędzi. Dodatkową zaletą wspomnianych reduktorów jest to, że pozwalają one utrzymać prawidłowe ciśnienie wewnątrz butli.

Propan czy mieszanina propanu i butanu?

Małe butle napełniane są propanem lub mieszaniną propanu i butanu (LPG). To, który wariant wybrać, zależy od warunków, w jakich będzie używana butla. W przypadku butli z propanem w rachubę wchodzi zastosowanie na zewnątrz – również przy niższych temperaturach. Z uwagi na to, że propan ma wyższą temperaturę spalania niż LPG, posiłek jest szybciej podgrzewany. Z tego względu takie butle znakomicie sprawdzają się np. w celach turystycznych. Z kolei butle wypełnione mieszaniną propanu i butanu są bardzo wydajne. Bez względu na rodzaj gazu butla musi powchodzić ze sprawdzonego źródła i mieć legalizację.