piwnica w domu jednorodzinnym

Jak urządzić piwnicę w domu jednorodzinnym?

Artykuł sponsorowany.

Przestrzeń piwnicy w domach jednorodzinnych często nie jest w pełni wykorzystywana. W piwnicy zazwyczaj znajduje się kotłownia, miejsce na przedmioty niepotrzebne w domu, sprzęty, narzędzia, przetwory i zapasy żywności. A piwnica to dodatkowa przestrzeń, którą można maksymalnie wykorzystać.

Warsztat majsterkowicza

Piwnica to idealne miejsce na urządzenie warsztatu majsterkowicza. Przydadzą się też pojemniki, kosze, uchwyty i haczyki na narzędzia. Koniecznie trzeba zadbać o gniazdka elektryczne i o odpowiednie, najlepiej punktowe oświetlenie umieszczone bezpośrednio nad blatem roboczym.

Trzeba też zadbać o własne bezpieczeństwo, zaopatrzyć się w okulary ochronne i rękawice robocze. Majsterkując w piwnicy nie będziemy przeszkadzać swoją obecnością pozostałym domownikom, nie będziemy się też obawiać o bezpieczeństwo naszych dzieci.

Część mieszkalna

Piwnica może stać się częścią mieszkalną. Wprawdzie przystosowanie piwnicy do celów mieszkalnych nie jest łatwe, zwłaszcza gdy pomieszczenie nie jest ogrzewane i gdy panuje w nim wilgoć. W pomieszczeniu mieszkalnym niezbędna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, oświetlenie, nie może też zabraknąć niezbędnych instalacji. Wymaga to sporo pracy i dużych nakładów finansowych, ale przekształcenie choć części piwnicy w dodatkowy pokój jest możliwe.

Funkcjonalna siłownia

Ciekawym pomysłem na aranżację piwnicy jest stworzenie funkcjonalnej siłowni. W tym przypadku koniecznie trzeba zadbać o dobrą wentylację. Podczas intensywnych ćwiczeń niezbędny dopływ tlenu. Podłogę warto pokryć linoleum, wykładziną korkową lub gumową matą. Te materiały będą tłumiły hałasy i amortyzowały uderzenia.

Pokój medialny

Piwnicę lub jej część można przekształcić w pokój medialny. Piwnica to zazwyczaj miejsce nieoświetlone, a to są doskonałe warunki do stworzenia kina domowego. Potrzebny jest duży ekran, wygodne siedzenia i dobre nagłośnienie.

Pralnia i suszarnia

Piwnica w domu jednorodzinnym to także bardzo dobre miejsce na stworzenie pralni i suszarni. Pranie można wtedy robić o dowolnej porze dnia i nocy, a odgłosy nie będą przeszkadzać innym domownikom. W piwnicy można trzymać kosze na brudną bieliznę, detergenty i suszarki na pranie. W domu te rzeczy znikną z zasięgu wzroku.