Kobieta uczy się krócej ale skuteczniej
Nauka

Jak uczyć się krócej, ale skuteczniej? Porady dla ósmoklasistów

Chyba każdy z nas ma wśród swoich znajomych osobę, która lubi chwalić się liczbą godzin poświęconych nauce. Dłuższe wysłuchiwanie takiej wyliczanki może wpędzić w niezłe poczucie winy. Mamy dobrą wiadomość: to wcale nie liczba godzin spędzona na mozolnym wkuwaniu wiedzy jest najważniejsza. Poświęć kilka minut na przeczytanie tego artykułu i dowiedz się, jak efektywnie wykorzystywać czas!

Organizacja pracy – tajemnica sukcesu

Nauka do egzaminu ósmoklasisty jest podobna bardziej do maratonu niż sprintu. Nikt nie porywa się na długi dystans ot tak, bez przygotowania. Źle dobrane treningi mogą doprowadzić początkujących biegaczy co najwyżej do zakwasów lub kontuzji. Ważny jest dobrze przygotowany plan i możliwy do osiągnięcia cel.

Co może być Twoim celem? Nie bój się mierzyć wysoko! Jeżeli tylko będziesz pracować sumiennie, naprawdę mało rzeczy będzie poza Twoim zasięgiem. Możesz stanąć do walki o stypendia dla licealistów i szkołę, która będzie dla Ciebie naprawdę atrakcyjna. Zapisz swój cel na kartce i powieś w widocznym miejscu – niech myśl o nim będzie wsparciem w trudnych chwilach.

Systematyczne powtórki – utrwalanie wiedzy

Zamiast raz w tygodniu siedzieć nad książkami cały dzień, lepiej codziennie poświęcić godzinę na powtórzenie małej partii materiału. To o wiele bardziej skuteczna metoda – mózg człowieka przyswaja informacje o wiele łatwiej wtedy, kiedy jest wypoczęty.

Rozpisz na kartkach zagadnienia, które chcesz powtórzyć i rozplanuj je w czasie. Kiedy „zaliczysz” dany temat – wykreśl go kolorowym długopisem. Z dnia na dzień kartka będzie zapełniać się kolorami, a Ty będziesz mieć realny obraz swoich postępów w nauce.

Sen i odpoczynek

Nie zarywaj nocy! Twój organizm wciąż się rozwija i potrzebuje dużej ilości snu. To właśnie w nocy mózg zajmuje się porządkowaniem informacji – także tych, które znajdują się w Twoim planie powtórek. W trakcie snu ciało reguluje też poziom hormonów: np. kortyzolu, który odpowiada za uczucie stresu.

Pamiętaj też o tym, by znaleźć czas na własne ulubione zajęcia. Spotkania z przyjaciółmi czy hobby to bardzo dobra odskocznia od nauki i sposób na dostarczenie do mózgu nowych bodźców. Zadbaj o siebie, a wiedza o wiele łatwiej będzie „wchodzić” Ci do głowy!

Kreatywność – wyjdź poza schemat

Kiedy się uczysz, angażuj różne zmysły. Czytaj na głos, śpiewaj, rysuj! Twórz mapy myśli i kreatywne notatki. W ten sposób o wiele łatwiej – i szybciej – zapamiętasz nawet te trudniejsze partie materiału. Nie masz pomysłów? W sieci znajdziesz mnóstwo sprawdzonych i nieszablonowych metod. Eksperymentuj i znajdź najlepszą dla siebie.

Dieta i pozytywne nastawienie

Pij wodę! Twój mózg bardzo jej potrzebuje, by móc działać sprawnie. Zadbaj również o dietę. Postaw na produkty bogate w magnez. Unikaj cukru i napojów energetycznych, które tylko z pozoru dodają nowych sił.

Nie zamartwiaj się! Z dobrym planem i spokojną głową jesteś w stanie osiągnąć naprawdę wiele. Zatem do dzieła! Świat wielkich, naukowych osiągnięć czeka na Ciebie z otwartymi ramionami!