Nauka języka polskiego może być łatwa

Jak skutecznie uczyć się języka polskiego?

Język polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych do opanowania. Poprawna wymowa oraz odpowiednie stosowanie reguł gramatycznych, czy ortograficznych sprawia kłopoty nie tylko obcokrajowcom, ale i osobom, dla których polski jest językiem ojczystym. Jednak nauka języka polskiego może okazać się interesującą przygodą. Należy tylko pamiętać, aby w celu podnoszenia kompetencji językowych, postawić na ciekawe i różnorodne metody poszerzania umiejętności lingwistycznych.

Postaw na pomoc profesjonalistów

Wiele osób, którym zależy na poznaniu języka polskiego, twierdzi, że najskuteczniejszą metodą nauki jest korzystanie z oferty szkoły językowej – zapisanie się na grupowy kurs lub lekcje indywidualne. Pod okiem kompetentnego lektora dużo łatwiej jest im zadbać o regularność zajęć, bieżące monitorowanie postępów i naprawianie pojawiających się błędów. Dużym plusem jest również to, że w takiej sytuacji nauczyciel pomaga dobrać podręcznik do nauki polskiego dopasowany do wyjściowego poziomu wiedzy ucznia oraz celu, jaki chce on osiągnąć. Ponadto zajęcia w szkołach językowych prowadzone są przez doświadczoną kadrę, wykorzystującą nowoczesną metodykę nauczania. W efekcie nauka języka polskiego nie jest nudnym obowiązkiem, ale pasjonującym i rozwijającym zajęciem.

Znajdź ciekawe materiały edukacyjne

Warto zaopatrzyć się także w różnorodne pomoce dydaktyczne. Przy nauce języka polskiego, oprócz dobrego repetytorium, niezbędny jest słownik z dużą ilością haseł. W przypadku wzrokowców najlepiej sprawdzi się taki w wersji ilustrowanej, ułatwiającej zapamiętywanie nowych słówek i wyrażeń. Wraz z rozwojem kompetencji językowych można zdecydować się na wykorzystywanie innych pomocy, wśród których najbardziej popularne są:  rozmówki, zbiory ćwiczeń i testów oraz powieści napisane oryginalnie w języku polskim.

Zadbaj, aby język polski Cię otaczał

Każdy, kto chce osiągnąć biegłość w posługiwaniu się językiem polskim, powinien pamiętać o rozwoju czterech podstawowych umiejętności, takich jak:

• słuchanie
  • czytanie
  • mówienie
  • pisanie

Aby tak się stało, niezbędne jest ciągłe obcowanie z językiem polskim (nie tylko podczas właściwej nauki, ale i w czasie wolnym). Warto przynajmniej okazjonalnie oglądnąć polski film, czy serial, czy też posłuchać muzyki w wykonaniu artysty z Polski. Dobrym nawykiem może stać się przeglądanie artykułów na polskich stronach internetowych. Świetnym rozwiązaniem, wykorzystywanym zwłaszcza przez młodych ludzi, jest korzystanie z aplikacji mobilnych do nauki języków obcych. Dzięki nim nauka języka polskiego przypomina zabawę, do której można dołączyć w każdej wolnej chwili, np. w trakcie podróży autobusem, czy w kolejce do lekarza.

Jest wiele sprawdzonych sposobów wspierających naukę języka polskiego. Bez względu na to, którą z metod się wybierze, trzeba pamiętać, aby równocześnie zadbać o odpowiednią motywację i dopasowanie planu nauki do własnych potrzeb. Niezbędne jest również zdyscyplinowanie samego siebie oraz systematyczność, konsekwencja i dobra organizacja. Wtedy efekty nauki będą szybciej zauważalne.