Liczenie podatku od wynajmowanego mieszkania
Dom i Rodzina

Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszania?

Artykuł partnera.

Zakup mieszkania pod wynajem to inwestycja o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Osoby posiadające kapitał poszukują sposobów na ucieczkę przed inflacją. Lokata pieniędzy w nieruchomości od zawsze kojarzy się z minimalnym ryzykiem strat, a zarobki przewyższają oficjalne progi inflacyjne.

Na nieruchomościach zarabiamy w dwojaki sposób: na wzroście ich rynkowej wartości i dzięki przychodom z najmu. W dzisiejszym artykule opowiemy, jak “ugryźć” wynajem mieszkania od strony podatkowej. Jakie są dostępne metody rozliczeń z Fiskusem? Co warto wiedzieć o opodatkowaniu najmu?

Rozliczenie podatku od wynajmu- różne formy opodatkowania

Jeżeli wynajem mieszkania stanowi element prowadzonej działalności gospodarczej, rozliczenie następuje na zasadach ogólnych lub zgodnie z opodatkowaniem liniowym. Zdecydowana większość najemców w Polsce realizuje tzw. najem prywatny, który rozszerza dostępne formy opodatkowania o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu w przypadku wynajmu mieszkań wynosi obecnie 8,5%. Warto jednak wiedzieć, że po wyborze tej formy rozliczenia wynajmujący traci możliwość odliczania kosztów uzyskiwania przychodu, jaką zachowałby, rozliczając się za pomocą skali podatkowej. Skala podatkowa oferuje dwie stawki podatku, w zależności od wysokości przychodu- 12% i 32%. Widać wyraźnie, że już na starcie zapłacimy więcej. Jednak skala podatkowa niesie dwie istotne korzyści, jakie zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Wynajmujący może wówczas wykorzystać kwotę wolną od podatku, która w środowisku Polskiego Ładu wynosi aż 30 000 zł. Jeśli przychody z najmu nie wykroczą ponad tę wartość, obowiązek podatkowy nie zaistnieje. Druga zaleta skali podatkowej kryje się w możliwości odliczenia kosztów związanych z obsługą najmu, które skutkują obniżeniem podstawy podatkowej. Jeżeli wynajmujący ma w planach daleko idące inwestycje remontowe i modernizacyjne, forma opodatkowania skalą podatkową będzie zdecydowanie korzystniejsza.

Firma wynajmująca mieszkania w Warszawie- jak dokonać rozliczenia podatku od wynajmu mieszkania?

Podatek od wynajmu rozliczamy w Urzędzie Skarbowym właściwym miejscu zamieszkania. Forma opodatkowania determinuje wybór konkretnego druku deklaracji. Zasady ogólne w najmie prywatnym i działalności gospodarczej wymagają rozliczenia na formularzu PIT-36. Jeżeli wybór padł na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, drukiem właściwym pozostaje PIT-28. Podczas realizacji najmu w ramach skali podatkowej musimy pamiętać o obowiązku przekazywania zaliczek na podatek dochodowy. Pomoc w kalkulacjach podatkowych oferują kalkulatory online, dokonujące wyliczenia zaliczki miesięcznej lub kwartalnej po wprowadzeniu danych o przychodach, kosztach ich uzyskania, oraz składkach ZUS podlegających odliczeniu od dochodu. Doskonałym źródłem informacji o rozliczeniach i obsłudze najmu pozostaje firma wynajmująca mieszkania w Warszawie– Z Nami. Outsourcing zarządzania najmem do wyspecjalizowanego podmiotu zewnętrznego to najlepszy sposób ograniczania kosztów finansowych i czasowych. Z Nami to firma wynajmująca mieszkania w Warszawie o 20-letniej tradycji, posiadająca kompleksową ofertę dla różnych grup klientów. Po więcej informacji warto udać się na stronę www.z-nami.eu.