Pakowanie dziecka na wyjazd za granice.
Dom i Rodzina

Jak przygotować się na pierwszy wyjazd za granicę z dzieckiem?

Posiadanie dziecka to nie powód, aby rezygnować z podróżowania. Liczne przykłady dowodzą, że urlop zarówno z małym, jak i większym dzieckiem może się udać i pozostać w pamięci na bardzo długo. Nawet jeśli na początku przeraża nas nieco pierwszy wyjazd i to jeszcze za granicę, to wystarczy dobrze się do niego przygotować, aby wszystko poszło po naszej myśli.

Sprawy formalne i dokumenty

Pierwszy wyjazd za granicę niezależnie od tego, czy decydujemy się na biuro podróży, czy może wybieramy własny środek transportu, jakim jest samochód, warto dokładnie zaplanować. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o właściwych dokumentach dla siebie i dziecka, w tym dowodach osobistych lub paszportach, a jeśli podróżujemy po Europie to także karty EKUZ, nie warto również oszczędzać na ubezpieczeniach – nawet jeśli jesteśmy ubezpieczeni przez biuro podróży, to bez obaw możemy zdecydować się jeszcze na dodatkowe.

Sprawdźmy również dokładnie warunki, w jakich przyjdzie nam mieszkać. Zupełnie inaczej mieszka się w parze, a zupełnie inaczej z dziećmi. Pokoje powinny być przestronniejsze, a będzie jeszcze lepiej, jeśli hotel będzie posiadał specjalny kącik i plac zabaw dla dzieci. Nie mniej ważne są posiłki. Jeśli organizujemy je we własnym zakresie, to problem z głowy, jeśli mamy zagwarantowane posiłki, to warto wcześniej upewnić się, że nasze dziecko wybierze tam również coś dla siebie. 

Jakie ubrania spakować dziecku na wyjazd za granicę?

Jednym z najważniejszych elementów są oczywiście odpowiednie ubrania. Należy dostosować je do warunków pogodowych panujących w kraju, do którego się wybieramy. Sandały chłopięce, adidasy, wygodne trampki, a dla dziewczynek ulubione sandały, tenisówki i balerinki to podstawa każdego wyjazdu, ale warto również zabrać takie obuwie jak kalosze, które w razie niepogody uchronią nas przed przebywaniem tylko i wyłącznie w pokoju. Jeśli to wyjazd letni, to sandały chłopięce i dziewczęce na pewno przydadzą się przynajmniej w dwóch parach, aby w razie zabrudzenia dziecko mogło przebrać czyste buty.

Oprócz wygodnych koszulek, bluz, spodenek i dresów, warto także zabrać takie elementy garderoby jak płaszcz przeciwdeszczowy czy lekka kurtka. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka pogoda nam się zdarzy, więc lepiej zabrać ze sobą więcej, niż ostatecznie na miejscu wydawać na ten cel pieniądze. Jeśli planujemy kąpiele w morzu, to nie można zapomnieć o strojach kąpielowych oraz specjalnych butach, w których bez problemu dziecko będzie korzystać z kamienistej plaży. Sandały chłopięce i dziewczęce zdecydowanie nie nadają się do tego celu.

Ulubione gry, książki i zabawki

W podróż za granicę, która zazwyczaj trwa dłużej, warto również spakować dziecku ulubione zabawki, książki i gry, które umilą mu czas spędzony w samochodzie czy samolocie. Można również zaproponować dziecku, aby samo zapakowało kilka swoich ulubionych przedmiotów w nieduży plecak, a na pewno zrobi to z przyjemnością. Przy okazji poćwiczy podejmowanie decyzji, a w czasie podróży przekona się na własnej skórze, czy decyzje te były trafne.