Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Wiadomo, że wizyta u stomatologa nie kojarzy się dobrze dorosłym, a co dopiero dzieciom. Jednak wiadomo, że dzieci maja czasami więcej odwagi w sobie niż dorośli i jeśli dobrze pokieruje się ich motywacją, są w stanie zachować zimną krew. Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa? Przeczytaj i sprawdź.

Uśmiechnięta dziewczynka dba o zęby

Grunt to pozytywne nastawienie

Wizyta u dentysty powinna być nagradzana tak, aby dziecko nie nabrało złych skojarzeń z lekarzem. W końcu chronią oni jego zdrowie, a nawet życie. Warto więc, aby dzień w którym dziecko idzie do dentysty był wyjątkowo wesoły – od rana do wieczora. Pomogą w tym nagrody, zabawy czy wspólnie spędzony czas. Na pewno nie może być to dzień, w którym będzie widziało stres i nerwy w zachowaniu rodzica. Małym dzieciom należy się szczególna uwaga właśnie w takie dni. Dla bardzo małego dziecka wizyta u dentysty jest prawdziwym wyzwaniem.

Nagroda za odwagę

Każdy z nas dostał kiedyś lizaka lub cukierka w gabinecie lekarskim za to, że był odważny. Również i rodzic nie powinien zapominać o nagrodzie dla swojej pociechy. Lody albo pizza nie wchodzi w grę jeśli właśnie wyszliśmy od dentysty, jednak jakieś gry i zabawy są jak najbardziej polecane.

Długie czekanie na swoją kolej bez nudy

Jeśli wiemy, że spędzimy trochę czasu na korytarzu przed gabinetem warto zapewnić dziecku jakąś rozrywkę, aby nie myślało o tym, że za chwile stresująca wizyta u lekarza. W niektórych przychodniach są dostępne stoliki i kąciki dla dzieci. Można tam malować lub układać klocki, co będzie doskonałą formą rozluźnienia dla dziecka przed wizytą.

Wybierz odpowiedniego lekarza

Zanim wybierzesz przychodnie i stomatologa, sprawdź czy oferuje coś specjalnego dla dzieci. Wyżej wspomniany kącik zabaw jest wbrew pozorom bardzo ważny. W niektórych przychodniach są dostępne nawet mini place zabaw wewnątrz budynku. Co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, aby przyzwyczaić dziecko do dentysty.
Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca, warto dokładnie przeszukać internet, na przykład wpisując „stomatologia dziecięca Kraków” a następnie sprawdzić wyniki.

Dziecko u dentysty

Dlaczego pozytywne nastawienie jest ważne?

Małe dziecko nie wie o tym, że do lekarzy trzeba chodzić. Dlatego też ważne jest, aby nie kojarzyło wizyty tylko i wyłącznie źle. Wiadomo, że nie może to też być zabawa, jednak warto dobrze wypośrodkować te odczucia. Jeśli nastawimy dziecko pozytywnie do wizyt u dentysty będzie ono chętniej chodziły również samo w przyszłości, gdy będzie już samodzielnym dorosłym człowiekiem.