Jak przetrwać ostatnie miesiące w klasie maturalnej?

Ostatnie miesiące klasy maturalnej to okres wytężonej nauki. Z każdym tygodniem stres związany z egzaminem będzie coraz większy. Wielu maturzystów do tej pory pochłoniętych było przygotowaniami do studniówki, nauka została trochę odsunięta na dalszy plan.

Zostało jeszcze trochę czasu, by nadrobić zaległości i gruntownie powtórzyć wiadomości. Nie wolno odkładać nauki na ostatni dzwonek. Jeżeli kilka miesięcy przed maturą uczeń uświadomi sobie, które zagadnienia sprawiają mu największe trudności, będzie miał czas, by poświęcić im więcej uwagi.

Plan nauki

Naukę należy odpowiednio rozplanować, wyznaczyć dni i godziny, kiedy będziemy uczyć się konkretnych przedmiotów. Samo przyswajanie notatek nie wystarczy, gdyż na egzaminach wymagane jest praktyczne wykorzystanie wiedzy. Dlatego swoją wiedzę należy testować systematycznie rozwiązując jak najwięcej arkuszy maturalnych z lat poprzednich.

Rozwiązywanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat

Dzięki rozwiązywaniu arkuszy maturalnych nie tylko sprawdzimy swoją wiedzę, ale też zapoznamy się ze sposobem formułowania poleceń. Nauczymy się, jak prawidłowo odpowiadać na pytania i rozwiązywać zadania na egzaminie dojrzałości. Po rozwiązaniu każdego testu należy sprawdzić odpowiedzi i podliczyć swój wynik. Wtedy zauważymy, czy robimy postępy w nauce czy nie.

Dodatkowe zajęcia i korepetycje

Jeśli uczeń ma duże zaległości i nie potrafi samodzielnie ich nadrobić, ma jeszcze czas, by skorzystać z dodatkowych zajęć i fakultetów prowadzonych w szkole. Tam otrzyma cenne wskazówki.

Bardzo popularną praktyką wśród dzisiejszej młodzieży jest uczęszczanie na korepetycje. Trzeba tylko starannie dobrać korepetytora.

Korzystanie z repetytoriów maturalnych

Cenną pomoc w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości stanowią repetytoria maturalne (dostępne w Taniaksiazka.pl). Repetytorium maturalne  to zbiór najważniejszych informacji, które są niezbędne, by zdać maturę. Takie informacje łatwiej przyswoić i zrozumieć. W opracowaniach znajdziemy też wiele wskazówek, jak rozwiązywać zadania i testy maturalne.

Podczas przygotowań do matury nie wolno zapominać o odpoczynku. Mózg musi mieć czas na regenerację. Co pewien czas należy robić przerwy. Nie warto zarywać nocy. Odpowiednio długi sen jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Matura to bardzo ważny egzamin. Od wyników matury zależy przyszłość młodego człowieka. Warto więc starannie się do niej przygotować.