mężczyzna robiący zdjęcia hobbistycznie
Rozwój

Jak produktywnie spędzać czas wolny? 5 pomysłów na hobby

Człowiek z pasją to człowiek szczęśliwszy, spełniający się, a przez to bardziej atrakcyjny – zarówno dla aktualnego czy potencjalnego partnera, jak i dla pracodawcy. Umiejętne wykorzystanie czasu wolnego i chęć do poszerzania horyzontów pomaga uporać się ze stresem i nabrać energii do stawiania czoła wyzwaniom codzienności. Poniżej zamieszczamy propozycje kilku aktywności, które warto wypróbować w wolnej chwili, na przykład w wakacje. Od uprawy roślin, przez wędkarstwo i zdobywanie odznak PTTK, aż po wyplatanie makram – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Nie martw się, nie zostawimy Cię bez wskazówek – wręcz przeciwnie, podpowiemy, jak postawić pierwsze kroki w każdej z dziedzin.

1. Foto/wideo, czyli uwiecznianie wspomnień i zabawa sztuką wizualną

Mogłoby się wydawać, że dziś wszyscy zamieniliśmy się w fotografów i kamerzystów – w końcu większość z nas nosi w kieszeni sprzęt, przy użyciu którego można całkiem sporo zdziałać. Tymczasem smartfon nie wystarczy – potrzebny jest jeszcze zapał do zdobywania wiedzy i chęć do wykorzystania poszerzanych umiejętności w praktyce. Nie musisz od razu inwestować w nie wiadomo jaki sprzęt i zapisywać się na płatne kursy – na portalu YouTube roi się od przydatnych tutoriali, a telefon idealnie spełni swoje zadanie.

Chcąc uczynić z fotografii czy wideo swoją pasję, musisz przede wszystkim ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Zastanów się, czy bardziej podoba Ci się ścieżka dokumentalna/reporterska (wtedy uwieczniaj wydarzenia ze swojego życia i wszystko, co napotkasz i wyda Ci się inspirujące), czy może artystyczna. Nie gromadź zdjęć i filmów wyłącznie w telefonie czy na dysku – w przypadku zdjęć postaraj się je wywoływać i łączyć w ciekawe albumy. Świetnym pomysłem na hobby po godzinach jest też sam scrapbooking – wywołanie zdjęcia lub gotowe Instaxy możesz wklejać do książki czy zeszytu, urozmaicać przeróżnymi wyklejankami (dostępnymi np. w Flying Tiger Copenhagen) oraz układać w unikalne historie.

2. Przemień swoje mieszkanie, balkon lub ogród w dżunglę

Zawsze marzyła Ci się domowa dżungla? Niezależnie od tego, czy masz tzw. rękę do roślin, czy nie, wszystko jest do wypracowania. Wystarczy poświęcić odpowiednią ilość czasu na zgromadzenie podstawowej wiedzy na temat roślin, a następnie systematycznie je pielęgnować. Najlepszym źródłem wiedzy dla osób początkujących (ale też tych bardziej zaawansowanych) są książki na temat uprawy roślin pokojowych Davida Longmana i Jarosława Raka. Oba wydawnictwa z lat 90. można dorwać w antykwariatach lub na allegro. Jeśli masz taką możliwość, nie kupuj roślin w sieciówkach i supermarketach – postaw na sprofesjonalizowane kwiaciarnie, sklepy ogrodnicze i sklepy z roślinami online (np. Zielony Parapet albo Jungle Boogie).

Gdy już zdobędziesz wiedzę na temat optymalnego harmonogramu podlewania, przesadzania i nawożenia oraz dowiesz się, jakie stanowisko, wilgotność i nasłonecznienie są odpowiednie dla danej rośliny, możesz przejść do kompletowania (a później: rozmnażania) swojej kolekcji. Na początek sprawdzą się odporne, mało wymagające rośliny, takie jak sansevieria gwinejska, zamioculcas zamiolistny, aspidistra albo aloes.

3. Wybierz się na ryby i zostań fanatykiem wędkarstwa

Kto nigdy nie był na rybach, ten nie ma pojęcia, jak wyjątkowe i angażujące jest to hobby. Wystarczy jedno udane zacięcie i hol zakończony sukcesem, żeby złapać bakcyla i już zawsze rozplanowywać swój czas wolny pod wyprawy na łowisko. Żeby zacząć, potrzebna jest podstawowa wiedza (potrzebna do wydania karty wędkarskiej), sporo zapału i cierpliwości, a także odpowiedni sprzęt. O ile do rozwijania fotograficznej pasji wystarczy Ci smartfon, w przypadku wędkowania należy się zdobyć na choćby minimalne inwestycje i zakupić podstawowy zestaw wędkarski.

Na szczęście istnieją sklepy online, które oferują sprzęt i akcesoria w bardzo atrakcyjnych cenach. Skompletowane sety są o tyle dobrą decyzją, że takie rozwiązanie nie obciąży zbytnio budżetu, a będzie zawierać wszystko, co jest potrzebne do pierwszej wyprawy. Nie musisz się zastanawiać, czy dana wędka nada się do połowu karpi albo czy te konkretne przynęty sprawdzą się w połączeniu z kijem i żyłką – po prostu kupujesz gotowy zestaw i możesz od razu wypróbować go w praktyce. Pomocy i porad możesz szukać na tematycznych blogach i forach oraz w gazetkach wędkarskich. Na ryby wybieraj się sam albo w większym gronie – możesz podziwiać piękne okoliczności w pojedynkę albo wykorzystać czas nad wodą na zacieśnianie więzi!

4. Wędruj po górach i zdobywaj kolejne stopnie odznaki PTTK

Jeśli szukasz hobby, które będzie wymagało wyściubienia nosa z domu, często na dość daleką wycieczkę, a przy okazji wiąże się z aktywnością fizyczną – zakochaj się w górach! W Polsce mamy przepiękne tereny – nie tylko stricte górskie, ale też nizinne. Jako kompletny laik możesz zacząć właśnie od turystyki pieszej nizinnej – do szczęścia wystarczą Ci wtedy porządne buty (które możesz dorwać w większym sportowym sklepie lub kupić w drugim obiegu), plecak, coś przeciwdeszczowego i prowiant. Dzięki regularnym wędrówkom poprawisz swoją kondycję, a przy okazji będziesz podziwiać górskie krajobrazy w pełnej krasie.

Jako dodatkowy motywator możesz potraktować zdobywanie kolejnych stopni Odznak Turystyki Pieszej PTTK (GOT ustanowiło do tej pory trzystopniowe odznaki „W góry” małą i dużą, dwustopniową „Za wytrwałość” i jednostopniową popularną). Odznaczenie „W góry” jest przewidziane dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat (co przyda się w razie wycieczki z pociechami), natomiast wszystkie inne – od 7 lat w górę. Główna zasada przyznawania punktów to 1 punkt za każdy przebyty kilometr trasy, plus 1 punkt za każde 100 metrów różnicy wysokości (dotyczy sumy podejść).

Wędrując po różnych ciekawych trasach upominaj się o pieczątki (znajdziesz je na recepcjach w schroniskach albo przy wejściach do Parków Narodowych, tam, gdzie sprzedaje się bilety wstępu). Samo uzupełnianie książeczki wraz z datami, nazwami tras, ich długością i punktami za przebyte odcinki, nie wystarczy; potrzebna jest jeszcze dokumentacja: oprócz pieczątek za potwierdzenie może służyć dokumentacja zdjęciowa albo poświadczenie klubowe.

5. Odkryj świat DIY – rękodzieło i majsterkowanie

Jeśli masz artystyczną duszę, jesteś złotą rączką albo jedno i drugie, ale nigdy nie wystarczyło Ci samozaparcia, żeby pójść w tym kierunku – przekształć swój talent w regularne hobby! Uzdolnione manualnie osoby z talentem do robótek ręcznych mogą pójść w wielu różnych kierunkach: od kursu ceramiki i garncarstwa, przez kaligrafię i okiełznanie maszyny do szycia, aż po własnoręczne wyplatanie makram. Nie dość, że znajdziesz w ten sposób ujście dla swojej kreatywności, to jeszcze wystroisz mieszkanie (sobie, a znając życie przy okazji też połowie rodziny i znajomym). Picie z własnoręcznie wypalonego kubka, wygrzewanie się pod samodzielnie wydzierganym kocykiem czy powieszenie autoportretu na centralnej ścianie w salonie dostarczą Ci wiele radości i satysfakcji!

Z kolei jako złota rączka możesz pójść w majsterkowanie. Wyznacz w garażu, ogrodzie czy rzadziej używanym pokoju przestrzeń DIY i zajmuj się tam wszystkim, czego dusza zapragnie – od tuningu roweru po renowację mebli. Doskonałym wprowadzeniem w świat „zrób to sam” będą tematyczne blogi, książki z milionem pomysłów, a przede wszystkim aplikacja Pinterest, która dostarcza całej masy darmowych inspiracji.

***

I jak – który z powyższych pomysłów najbardziej do Ciebie przemawia? Wolisz rozsadzać zioła, przyatakować internetowy sklep wędkarski, czy może skupić się na poszerzaniu fotograficznych horyzontów?