Przestrzeń z dużą ilością rzeczy
Dom i Rodzina

Jak poradzić sobie z nadmiarem rzeczy? 4 sposoby na odgracenie przestrzeni!

Jeśli czujesz, że Twoje mieszkanie powoli zamienia się w składowisko lub przechowalnię przedmiotów, najwyższy czas wziąć sprawy w swoje ręce. Co zrobić z rzeczami, których używasz rzadko, tylko sezonowo albo wcale? Czy zawsze musisz się z nimi definitywnie pożegnać, czy wystarczy tylko chwilowe rozstanie, na przykład wynajem magazynu? Jak podarować nieużywanym przedmiotom drugie życie? Sprawdź 4 sposoby na poradzenie sobie z nadmiarem rzeczy!

1. Wyrzuć to, czego i tak już nie użyjesz

Wydawałoby się, że to najprostsze rozwiązanie z możliwych. Tymczasem tak naprawdę jest ono najtrudniejsze. Nie ma tutaj wielkiej filozofii – wystarczy przepatrzeć rzeczy, zebrać te nieużywane od miesięcy (czy nawet lat), zapakować je do dużych worów i wynieść na śmietnik. Dla wielu osób może się to jednak okazać prawdziwie emocjonalną przeprawą.

Marie Kondo, mistrzyni skutecznego sprzątania, minimalizmu i życia w harmonii z własną przestrzenią, zaleca odprawić przed porządkami intrygujący rytuał. Polega on na tym, żeby wziąć do ręki każdą rzecz, nad której losem się zastanawiamy, a następnie zachować ją lub podziękować, „pożegnać się z nią” i dopiero wtedy się jej pozbyć. Warto sobie taki rytuał odprawić i zobaczyć, jak to wpłynie na naszą relację z przedmiotami. Uwaga: na śmietnik powinno się wynosić jedynie rzeczy zniszczone lub zużyte, których nie da się wykorzystać ponownie! Dla calej reszty istnieją kuszące alternatywy – od self storage po akcje charytatywne (o czym później).

2. Sprzedaj lub wymień na coś innego

Jeśli dysponujesz wolnym czasem i masz odrobinę zapału, możesz na nieużywanych rzeczach sporo zarobić! Wystawiając takie przedmioty na sprzedaż z pewnością odzyskasz przynajmniej część wydanej na nie kwoty. Później możesz kupić sobie za to coś nowego i tym samym ograniczyć wydatki. Druga opcja to wymiany – zwłaszcza ubraniowe, książkowe i kosmetyczne, ale też te hobbystyczne lub ukierunkowane na produkty hand-made. Możesz wyszukać akcje organizowane w Twoim mieście (takie wydarzenia coraz częściej odbywają się cyklicznie) i przy okazji poznać ciekawych ludzi, bądź też wziąć udział w akcji SWAP przez Internet.

Portale, grupy i fora typu „Kup-wymień-sprzedaj” mnożą się jak grzyby po deszczu. Na Facebooku gromadzą się w ten sposób mieszkańcy poszczególnych miast. Do ogólnopolskich portali, zwłaszcza z ubraniami, należą na przykład Vinted i Szafa – oba nastawione i na sprzedaż, i na wymianę. Przedmioty każdego rodzaju możesz też sprzedać na OLX albo przez Allegro. Co jednak zrobić w przypadku, gdy wcale nie chcesz się rozstawać z częścią rzeczy na zawsze, ale chcesz odgracić mieszkanie? Sposobem na to, jak zjeść ciastko i mieć ciastko, są magazyny do wynajęcia.

3. Wynajmij magazyn samoobsługowy

Idea trzymania rzeczy niemieszczących się w domu – głównie tych sezonowych, takich jak zimowa garderoba czy sprzęt sportowy – przywędrowała do nas z USA. Teraz boksy magazynowe można wynająć w większych polskich miastach, takich jak Katowice. Działa tam firma Róża Rent (www.rozarent.pl), która oferuje usługi self storage po atrakcyjnych cenach. Jest to opcja idealna dla ludzi, którzy co prawda nie korzystają na co dzień z części swoich rzeczy, a jednak nie zamierzają się z nimi całkiem rozstawać. Oprócz ubrań, obuwia czy sprzętu sportowego w magazynach można przechowywać także kolekcje książek, rodzinne i osobiste pamiątki o wartości sentymentalnej, meble, sprzęt RTV i AGD, rzeczy dla kolejnego dziecka, dokumenty, a nawet pojazdy – rowery, skutery czy motocykle. Jak widać, możliwości jest całkiem sporo!

Wielką zaletą wynajmowania magazynu jest bezpieczeństwo przechowywanego dobytku. Hala RóżaRent jest chroniona (czuwają nad nią kamery i nocni stróże), dostęp do środka mają tylko upoważnione osoby, a w środku panują optymalne warunki do składowania (zero wilgoci i szkodników i podtrzymywana stała, pokojowa temperatura). Boksy do wynajęcia można wynająć na czas nieokreślony, bądź tylko na krótki okres; na przykład na czas przeprowadzki lub remontu. Ostatecznie koszty okażą się o wiele niższe, niż gdybyśmy musieli pozbyć się lubianych przedmiotów tylko po to, żeby później znowu za nie płacić.

4. Oddaj rzeczy komuś, komu się przydadzą

Czwarty sposób na odgracenie mieszkania to oddanie ich za darmo. Jeśli rzeczy nie są zniszczone, a i tak nie zamierzasz z nich więcej korzystać, jest to doskonała alternatywa dla sprzedaży. Pamiętaj, żeby oddawać tylko te przedmioty, które są w dobrym stanie, i które ucieszą kogoś bliskiego lub podratują kogoś w potrzebie. Możesz wesprzeć którąś z działających fundacji, wziąć udział w sezonowej zbiórce (odzieży, mebli, bibelotów) albo specjalnie zorganizowanej loterii. Kolejna opcja to zapakowanie rzeczy i wycieczka do sklepu charytatywnego – takie miejsca przyjmują zwykle nie tylko ubrania, ale też zabawki, książki, gry, meble czy sprzęty AGD i RTV. Możesz też sam zorganizować jakąś zbiórkę, chociażby na rzecz wybranego domu dziecka, ośrodka dla bezdomnych czy nawet schroniska dla zwierząt (przydadzą się tam np. pościele i koce). To doskonały sposób na pomaganie – nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów, a wesprzesz kogoś, kto tego potrzebuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.