ogrzewanie sufitowe
Technologia

Jak działa ogrzewanie sufitowe?

Jedną z głównych decyzji, która wiąże się z projektowaniem domu, jest dobór odpowiedniego systemu ogrzewania.

Pomimo wciąż dużej popularności kotłów węglowych, inwestorzy coraz częściej rozważają możliwość wdrożenia rozwiązań bardziej ekologicznych i nowoczesnych. Jednym z nich jest właśnie ogrzewanie sufitowe. Jak ono działa i jakimi atutami się odznacza? Serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego wpisu.

Na czym polega zasada działania ogrzewania sufitowego i czym różni się ono od tradycyjnych rozwiązań?

Ogrzewanie sufitowe bardzo mocno przypomina w swoim działaniu odpowiednik w postaci systemów podłogowych. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku mamy bowiem do czynienia z tzw. ogrzewaniem niskotemperaturowym, tj. cechującym się relatywnie niewielką temperaturą, ale za to dużą powierzchnią emitującą ciepło z sufitu czy też właśnie z podłogi.

Największa różnica przy porównywaniu tego typu rozwiązania z konwencjonalnymi grzejnikami, objawiać się będzie w sposobie oddawania energii do otoczenia. Klasyczny kaloryfer oddaje ją poprzez tzw. konwekcję – ogrzewa zlokalizowane przy podłodze określonego pomieszczenia chłodne powietrze, które następnie zaczyna wędrować w stronę sufitu. Ogrzewanie sufitowe w wariancie elektrycznym natomiast zamiast konwekcji wykorzystuje promieniowanie. Dzięki temu ciepło z sufitu nie jest oddawane powietrzu, ale w sposób bezpośredni nagrzewa obiekty obecne w ramach obszaru roboczego paneli grzewczych, takie jak chociażby meble, podłogi, a także sami przebywający w pomieszczeniu ludzie.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że pomimo skoncentrowania tego wpisu na systemach ogrzewania sufitowego, źródła ciepła, na których one bazują, mogą zostać jak najbardziej zastosowane także przy realizacjach innego typu. Z powodzeniem analogiczne rozwiązanie wykorzystać można bowiem w obrębie skosów poddaszy czy ścian, a zatem jest ono niezwykle uniwersalne oraz elastyczne w kontekście indywidualnych potrzeb inwestora.

Ciepło z sufitu – wady i zalety

Do głównych zalet ogrzewania sufitowego zaliczyć należy przede wszystkim jego unikalną zasadę działania, z której wynika wysoka wydajność oraz możliwość łatwego uzyskania komfortu termicznego. Ten osiągany jest bowiem już przy temperaturach niższych o średnio 2-3°C niż w przypadku wnętrz ogrzewanych tradycyjnie.

Dodatkowo system, który zapewnia ciepło z sufitu, przekłada się również na dowolność w zakresie aranżacji przestrzeni. Podczas gdy współczynnik skuteczności grzejników umieszczonych pod podłogą lub na ścianie może zmniejszać się na skutek zasłaniania przez inne obiekty, strop pomieszczenia pozostaje w pełni odsłonięty niemal na całej swojej powierzchni.

Z pozostałych zalet ogrzewania sufitowego warto wspomnieć ponadto o jego ekologiczności, zupełnej neutralności estetycznej czy też o braku efektu spalania kurzu, co stanowi wartość dodaną dla alergików.

Jeśli chodzi natomiast o wady, ciężko doszukać się czegoś, co mogłoby stanowić realną przestrogę dla inwestora. Spośród nich jedyną istotną wydaje się fakt, iż ogrzewanie sufitowe w swoim działaniu nie wzbudza ruchu powietrza, w związku z czym, przy wykorzystywaniu go jako głównego źródła ciepła, należy zadbać także o efektywną wentylację pomieszczeń.