Dziewczynka uczy się do egzaminu ośmioklasisty

Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, zatem czas najwyższy wziąć się za naukę i nadrabianie zaległości. Dziś przedstawimy Wam zasady, jak do takiego egzaminu się przygotować. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.

Systematyczność i rutyna się liczą

Prawda jest taka, że nie ma żadnych magicznych sposobów na to, by nadrobić zaległości bez poświęcenia czasu. Żadne wkładanie książki pod poduszkę Wam nie pomoże, natomiast pomoże Wam systematyczna nauka. Wystarczy tylko codziennie np. po szkole znaleźć czas nie tylko na odrobienie lekcji, ale też powtórzenie materiału. Wystarczy godzina bądź dwie i już uda Wam się nadrobić całkiem spore partie materiału. Jednocześnie pamiętajcie jak ważna jest rutyna. Trzeba wyrobić w sobie dobre nawyki. Np. po przyjściu ze szkoły należy zjeść obiad, odrobić lekcje, a po godzinnym odpoczynku zacząć przygotowania do egzaminu. W żadnym wypadku nie należy uczyć się w nocy, bo to nie przyniesie żadnych efektów, poza tym, że pójdziecie do szkoły niewyspani.

Korzystajcie z repetytoriów i zestawów ćwiczeń

Warto sprawdzać swoje umiejętności i wiedzę poprzez rozwiązywanie zadań i ćwiczeń. Przydadzą się repetytoria. Dzięki nim sprawdzicie, gdzie ewentualnie występują zaległości i nad czym jeszcze musicie popracować. Pamiętajcie jeszcze o tym, aby rozwiązywać dużo zadań, natomiast nie należy uczyć się na pamięć, bo po prostu szybko zapomnicie. Jeżeli macie z jakąś partią materiału naprawdę duży problem, to nie bójcie się prosić o pomoc. Możecie udać się na korepetycje, czy też skorzystać z zajęć dodatkowych takich jak kurs dla ósmoklasisty. Zawsze też można poprosić rodziców o pomoc.

Czas zadbać o siebie

Nauka nauką, jednak trzeba jeszcze zadbać o właściwą dietę oraz sen. Jeżeli się nie wysypiacie, to oczywistym jest, że trudno się Wam uczyć i skupić. Trzeba zadbać o właściwą higienę snu, a to oznacza, że np. nie można zasypiać przy włączonym telewizorze. Jeżeli macie problemy z zaśnięciem, to zalecamy Wam ćwiczenia. Wystarczy tylko 30 minut, by poczuć różnicę. Kolejnym ważnym aspektem, jaki musimy poruszyć jest właściwa dieta. Przede wszystkim powinna być oparta na dużej ilości warzyw oraz owoców. Nie należy spożywać jedzenia typu fast food, gdyż nie ma wartości odżywczych i często powoduje nadmierną senność. Trzeba jeszcze zadbać o regularność posiłków, co oznacza, że nie można się objadać, natomiast powinno się jeść mniej, za to częściej. Nie zapomnijcie znaleźć czas na relaks. Warto wyjść do kina czy pójść popływać na basenie, by się odstresować.