Ogrzewanie budynku dzięki zamontowanej pompie ciepła
Dom i Rodzina

Jak dobrać pompę ciepła, aby zapewniła ona ciepło w budynku?

Artykuł partnera.

Urządzeniem, które zapewnia ciepło w domu i jest doskonałą alternatywą dla klasycznych źródeł ciepła jest pompa ciepła. Pozwala ona również na ogrzanie wody użytkowej. W sprzedaży dostępne są obecnie różnorodne urządzenia, które mocno się między sobą różnią. W związku z tym wiele osób może mieć problem z wyborem właściwej pomocy, która sprawdzi się niezależnie od tego, jaka temperatura będzie panowała na zewnątrz. Wybierając pompę ciepła, zawsze trzeba dokładnie określić zapotrzebowanie budynku na moc cieplną. To parametr, którego znajomość pozwoli na zakup właściwej pompy.

Czym jest zapotrzebowanie budynku na moc cieplną?

Zapotrzebowanie budynku na moc cieplną to nic innego, jak ilość energii cieplnej, która niezbędna jest do tego, aby w budynku panował komfort cieplny niezależnie od warunków pogodowych. Trzeba pamiętać, że poszczególne domy mogą się pod tym względem mocno różnić. Inaczej będzie bowiem kształtowało się zapotrzebowanie na moc cieplną w przypadku niewielkich domów, które są solidnie ocieplone, a inaczej w przypadku tych o dużej powierzchni, których ocieplenie jest praktycznie żaden. Generalnie każdy, kto decyduje się na pompę ciepła powinien pamiętać, aby przed jej montażem porządnie ocieplić dom. Im mniejsze będą straty ciepła, tym oczywiście lepiej. Jeśli temat ten Cię zainteresował, wejdź na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/zapotrzebowanie-na-moc-cieplna-budynku-w-kw-a-strefa-klimatyczna/.

Czy strefa klimatyczna ma wpływ na dobór pompy ciepła?

Wybierając pompę ciepła, musisz pamiętać, że tym, co ma bardzo duże znaczenie jest także strefa, w jakiej znajduje się Twój dom. Podkreślić należy, że mimo tego, iż Polska w całości znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, to na mapie naszego kraju wskazać można rejony cieplejsze i te, w których temperatury mogą naprawdę bardzo spadać. Dlatego przy ustalaniu zapotrzebowania budynku na moc cieplną musisz uwzględnić rejon, w którym mieszkasz. Będzie ono bowiem kształtowało się inaczej we Wrocławiu, a inaczej w przypadku okolic Suwałk, a więc polskiego bieguna zimna.