kobieta na zewnątrz zimą
Dom i Rodzina

Jak dbać o skórę zimą?

Zima to trudny czas dla naszej skóry. Niskie temperatury, wiatr, śnieg bardzo niekorzystnie działają na skórę, powodując jej podrażnienia. Na kondycję skóry negatywnie wpływa też ciepłe, suche powietrze spowodowane ogrzewaniem w pomieszczeniach. Zmiany temperatur powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Skóra staje się przesuszona, szorstka i poszarzała.

Tylko odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki pozwolą się cieszyć piękną skórą nawet w tak trudnym okresie, jak zima. Nie zawierają zbędnych dodatków, które mogą podrażniać skórę i jej szkodzić. Poza tym naturalne składniki kosmetyków mogą zdziałać więcej niż nam się wydaje.

Skóra twarzy

Na dzień najlepiej wybierać krem, który natłuści skórę i zapobiegnie jej odwodnieniu. Używanie kremów czy emulsji silnie nawilżających, gdy wychodzimy na mróz może nie skończyć się dobrze. Kosmetyki silnie nawilżające najlepiej aplikować na noc po dokładnym zmyciu makijażu i oczyszczeniu skóry.

Nie tylko latem, ale także zimą skóra potrzebuje odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV. Kremów z filtrem powinno się używać przez cały rok. W mieście wystarczy krem o niższym współczynniku SFP, od 5 do 15. Jeżeli wybieramy się w góry, skóra potrzebuje nawet 3 razy mocniejszej ochrony.

Skóra ciała

Podczas zimowych miesięcy należy odpowiednio dbać nie tylko o skórę twarzy, ale również o skórę całego ciała. Lekkie mleczka i balsamy do ciała należy zamienić na balsamy odżywcze, masła czy olejki do ciała. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dłonie i stopy, które o tej porze roku mogą być mocno przesuszone.

Trzeba starać się, aby nie dopuścić do odmrożenia. Skutki odmrożenia są ciężko odwracalne. Skóra wygląda wtedy na starszą, niż jest w rzeczywistości. Wolniej też wchłania składniki odżywcze kosmetyków. Popękane od mrozu naczynka można zamknąć tylko u kosmetyczki za pomocą lasera.

Zdrowy tryb życia

Kosmetyki to tylko jeden z elementów dbania o skórę. Bardzo ważny jest też zdrowy tryb życia. O kondycję skóry należy też dbać stosując zdrową dietę, która dostarczy odpowiednich składników odżywczych. Zimą należy sięgać po produkty zawierające witaminy A, C i E. To witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, więc trzeba spożywać też produkty bogate w tłuszcze.

Pamiętajmy o nawilżaniu skóry od wewnątrz i codziennie starajmy się wypijać około 1,5 litra wody mineralnej. Zadbajmy o wystarczająco długi sen i o aktywność fizyczną szczególnie na świeżym powietrzu.