Gąbka akustyczna
Dom i Rodzina

Gąbka akustyczna – czym jest i gdzie kupisz najlepszą?

O tym jak ważny jest komfort akustyczny najłatwiej przekonać się, gdy za ścianą mamy studentów lub sąsiadów z małymi zwierzętami. Powodów do wyciszania lokalu może być jednak dużo więcej. Prawie połowie mieszkańców większych miast dokucza hałas generowany przez środki komunikacji drogowej, szynowej lub lotniczej. Obecnie głośne mieszkanie nie jest już powodem, dla którego należy rozważać pilną przeprowadzkę. Na rynku dostępne są rozwiązania, które efektywnie i skutecznie pozwalają poprawić komfort akustyczny w pokoju lub nawet całym mieszkaniu. Podstawowym rozwiązaniem niwelującym ten problem może być zastosowanie odpowiedniego materiału na ścianach.

Czym jest gąbka akustyczna?

Współcześnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi usług, sklepy oferują wiele rodzajów metod wyciszania mieszkań. Jednym z najpopularniejszych jest gąbka akustyczna, znana też jako pianka akustyczna. Jest to panel, którego zadaniem jest pochłanianie dźwięku w szerokim paśmie częstotliwości. Zazwyczaj gąbka stworzona jest z pianki poliuretanowej lub coraz częściej z pianki żywicy melaminowej (Basotect). Gąbki akustyczne można i warto stosować przy wielu okolicznościach:

  • W budownictwie – pianka tego typu jest łatwym w zastosowaniu, skutecznym i niedrogim rozwiązaniem gwarantującym obniżenie czasu pogłosu w pomieszczeniach oraz likwidację fali stojącej o efekt flatter echo.
  • W Przemyśle – najczęściej wykorzystywane do redukcji hałasu przy maszynach przemysłowych, układach wentylacyjnych czy agregatach prądotwórczych.
  • Motoryzacja – gąbki akustyczne mają zastosowanie we wnętrzach samochodów. Najczęściej stosowane są do wypełniania pustych przestrzeni tapicerki w celu likwidacji drgań, nadmiernych wibracji oraz wytłumienia pogłosu zamykanych drzwi.
  • Zabezpieczenia – gąbka akustyczna może też spełniać rolę zabezpieczenia przed potencjalnym uszkodzeniem w czasie transportu sprzętu głośnego np. instrumentów muzycznych.

Jak zamontować gąbkę akustyczną?

Samo zamontowanie pianki dźwiękochłonnej nie powinno nastręczać wielu problemów. Wszelkie ustroje akustyczne mocowane są do ścian i sufitów za pomocą kleju montażowego. Kluczowe przy doborze kleju jest unikanie substancji zawierających rozpuszczalniki. Warto też zaopatrzyć się w preparat posiadający szybki chwyt początkowy, czyli tak zwany szybkoschnący. Mając wszelkie sprzęty niezbędne do montażu (oprócz kleju będzie to między innymi drabina, rękawice czy folia zabezpieczająca na miejsca wrażliwe), należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i rozplanować ułożenie gąbek. Bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy trzeba zweryfikować stan podłoża. Powinno być suche oraz wolne od zatłuszczeń, zabrudzeń i starych farb. Przystępując do montażu należy pamiętać o punktowym nakładaniu kleju (przy gąbkach o mniejszej gęstości), lub o powierzchniowym rozprowadzaniu substancji, gdy gęstość pianki przekracza 140 kg/m3. Wszystkie klejone elementy należy docisnąć do mocowanej powierzchni i przytrzymać około minuty.

Tak zamontowane panele będą spełniać funkcję zarówno akustyczną, jak i estetyczną. Na rynku dostępna jest cała gama gąbek akustycznych o różnorodnych wzorach i kolorystyce. Montaż gąbek akustycznych możemy być więc idealnym pomysłem dla odświeżenia wyglądu mieszkania. Nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś dla siebie, a z czasem ściany pokryte piankami zaczną spełniać rolę idealnego tła dla fotografowania lub kręcenia filmów.

Gdzie kupić gąbkę akustyczną?

Zanim przystąpimy jednak do montażu, warto poddać analizie lokum jakie będziemy wyciszać. Uzyskanie akustycznej wolności inaczej będzie wyglądać w przypadku mniejszych pomieszczeń, a inaczej w halach przemysłowych. Na rynku dostępna jest cała gama różnych gąbek akustycznych, stąd warto zapoznać się przed zakupem z ich specyfikacją. Gęstość pianki akustycznej wynosi zazwyczaj od blisko 20kg/m3 do 40kg/m3, ale zdarzają się też grube pianki melaminowe, których działanie pozwala osiągnąć nawet 250 Hz. Przykładowe gąbki akustyczne można zakupić w sklepie http://asound.pl/akustyka-pomieszczen/pianka-dzwiekochlonna, gdzie przy każdym panelu dostępna jest wnikliwa analiza parametrów urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.