Floksy.
Bez kategorii

Floksy ich podstawowe rodzaje i uprawa

Płomyki, czyli floksy, bo bardzo często tak są nazywane, to zimozielone byliny z rodziny wielosiłowatych. Ich śliczne liście i kwiaty uformowane w baldachogrona, dodają wyjątkowego piękna ogrodom, a w postaci ciętej także bukietom. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej. Jakie są popularne odmiany floksów, gdzie je sadzić i jakie mają wymagania glebowe?

Popularne rodzaje floksów

Ogrody najczęściej dekorowane są przez floksy wiechowate i floksy szydlaste, w których znaleźć można wiele przepięknych odmian, pozwalających na stworzenie wspaniałych aranżacji ogrodowych. Przy czym floksy wiechowate to floksy wysokie, natomiast floksy szydlaste to floksy niskie. Te pierwsze osiągają wysokość od 40 do 140 cm, a drugie od 10 do 15 cm, stanowiąc doskonałe rośliny okrywowe, które tworzą piękną zwartą darń.

Floksy sadzonki i uprawa

Floksy najczęściej dostępne są w postaci gotowych sadzonek, które należy przełożyć do wcześniej przygotowanego gruntu. Otwór na roślinę musi być dwa razy od niej większy, aby bez problemu umieścić w nim jej rozbudowane korzenie. Przy czym floksy nie są bardzo wymagającymi roślinami. Wystarczy im przeciętna ziemia ogrodowa, w miarę lekka i przepuszczalna. W zależności od odmiany lubią miejsca nasłonecznione o umiarkowanej wilgotności, słoneczne i suche lub półcieniste. Są to rośliny mrozoodporne, także doskonale nadają się do naszego klimatu. W zależności od rodzaju okres ich kwitnienia przypada na miesiące wiosenne i letnie – od kwietnia do sierpnia.

Floksy.

Floksy wiechowate i ich zastosowanie

Floksy wysokie tworzą wspaniałe kompozycje z przepięknymi kwiatostanami, które w zależności od odmiany mogą przyjmować bardzo zróżnicowane i ciekawe barwy. Wśród floksów wysokich znajdziemy rośliny o kwiatostanach wielobarwnych i jednokolorowych – w tym o przepięknych odcieniach różu, czerwieni, fioletu, błękitu, pomarańczu i wielu różnych kolorystycznych wariacji. Floksy wiechowate doskonale sprawdzają się na rabatach bylinowych, a także jako kwiat cięty.

Floksy niskie – gdzie sadzić?

Floks niski, określany jako floks płożący, to doskonała roślina okrywowa, która wspaniale sprawdza się na różnego rodzaju skalniakach. Równie dobrze można obsadzać floksami niskimi ogrodzenia, obwódki rabat czy murki. Jest to roślina z rodzaju kobiercowych, która tworzy przepiękny kwiatowy dywan. Warto zaznaczyć, że floksy szydlaste za sprawą rozbudowanego systemu korzeniowego świetnie sprawdzają się jako rośliny do zadarniania skarp. Ponadto floks szydlasty nadaje się także do uprawy w donicach, tworząc tym samym piękną ozdobę balkonu czy tarasu.