Zawieszone firanki w małym salonie w mieszkaniu
Dom i Rodzina

Firanki do salonu czy to jeszcze modne rozwiązanie?

Wydaje się, że czasy świetności firanek bezpowrotnie minęły, ale czy tak faktycznie jest?

Czy firanki są wciąż modne w 2022 roku?

Tak zasłony to nadal propozycja wpisująca się w trendy. Wszystko oczywiście zależy od formy. Liczy się pomysłowość i ciekawa koncepcja. W dzisiejszych czasach niezwykle znaczenie ma kreatywność osoby dekorującej wnętrze. Jeśli tylko kolor i wygląd firanki tworzy z resztą elementów spójną całość, rozwiązanie to jest modne. Historia firanek sięga antycznych czasów, a z tego rozwiązania korzystały wszystkie pokolenia, jednak okazuje się, że rozwiązanie to jest uniwersalne i ponadczasowe.

Jakie zasłony są w trendach 2022

W dzisiejszych czasach liczy się minimalizm i jakość. Z tego powodu idealnie sprawdzą się jasne firanki wykonane z naturalnego materiału. We wnętrzu stylizowanym na vintage również sprawdzą się firanki utrzymane w tej stylistyce. Firany do salonu powinny być przede wszystkim wybierane z myślą o zachowania wrażenia dużej przestrzeni pomieszczenia. W tym celu idealną propozycją będzie delikatna przezroczysta firanka do ziemi. W przypadku mniejszych pomieszczeń, jak jadalnia czy kuchnia bardziej stawia się na przytulność wnętrza, tego typu firanki sięgają często jedynie do połowy niewielkiego okna. O ile w innych wnętrzach doskonale sprawdzi się jedwab, w przypadku łazienki najlepiej, aby zasłony były wykonane z m.in. bawełny. Zasłony w tym pomieszczeniu mogą być również utrzymane w ciemniejszej i zimniejszej kolorystyce. Różnice te wynikają przede wszystkim z różnego przeznaczenia określonych pomieszczeń. Firanki  do salonu powinny umożliwiać wpuszczenie światła słonecznego.  Dobrze jest jeśli firany do salonu pasują kolorystycznie i stylistycznie do mebli oraz kolor ścian. Z kolei łazienka jest z reguły ciemniejszym miejscem, a niewielkie okno powinno zasłaniać wnętrze. W 2022 roku cenione są rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska naturalnego. Idealnie w tym zakresie sprawdzi się tkanina wykonana z recyklingu lub cze sprawdzonego źródła. Preferowane przez dekoratorów wnętrz style to: skandynawski, minimalistyczny, elegancki, nowoczesny oraz rustykalny. Nieważne czy dobierane są firany do salonu, czy do jakiegokolwiek innego pomieszczenia najważniejsze, aby kierować się osobistym gustem.

Jakie są zalety posiadania firan w oknach?

Prawidłowo dobrane zasłony mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd całego wnętrza oraz służyć przez wiele lat dzięki swojej uniwersalności i funkcjonalności. Firanki do salonu relatywnie niedrogą propozycją, a jednocześnie rzadko się psują. Odpowiednie przepranie oraz pielęgnacja i mogą one stanowić element wnętrza przez wiele lat. Zasłony z uwagi na swoją długość mogą poprawić wygląd wnętrza poprzez zmniejszenie widoczności takich elementów jak np.:. Grzejnik. Przedmiot łagodnie, lecz efektywnie zasłania promienie światła słonecznego, jednocześnie można z powodzeniem określić porę dnia. Posiadacz firanki w salonie może samodzielnie zdecydować, czy umieścić ją w ten sposób, aby widać z niej było widok z okna, czy wręcz przeciwnie zasłonić niepożądany widok ulicy lub źródło światła z pobliskich budynków lub miejskich lamp. Częsta możliwość bezproblemowej pielęgnacji przedmiotu umożliwia pozbycie się czynników uczulających alergików oraz astmatyków. W przypadku rozwiązań takich jak np.:. Żaluzja, procedura jest znacznie bardziej złożona. Często kończy się tak, że sprzątanie jest przekładane na później, przez co na rzeczy osadza się duża ilość kurzu. Problemem może wydawać się konieczność prasowania tak rozległej rzeczy. Wiele firanek jest jednak dostosowanych również w tej kwestii i nie wymagają dodatkowego prasowania. Ilość dostępnych w ofercie firanek i bezproblemowość ich modyfikacji sprawia, że sprawdzą się one nawet we wnętrzu, którego kształt okna nie należy do standardowych.