Zamontowane płyty elewacyjne na ścianach domu
Dom i Rodzina

Elewacja marzeń w zasięgu ręki – jak dopasować ją do domu?

Artykuł partnera.

Elewacja jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem domu. Można pokusić się o stwierdzenie, że stanowi swoistą kropkę nad „i”. Oczywiście przy wyborze należy kierować się nie tylko estetyką, ale też jakością i trwałością materiału. Dziś podpowiemy Wam jak zyskać elewację marzeń i dopasować ją do domu.

Styl przez wielkie „S”, czyli płyty elewacyjne HPL

Jeżeli lubicie nowoczesność, a przy tym cenicie dobry styl i jakość, to koniecznie powinniście postawić na elewację z płyt HPL. Trzeba przyznać, że przyciągają one uwagę i zachwycają w każdym centymetrze. Rzeczywiście sprawią, iż każda elewacja stanie się nowoczesna i będzie przyciągać uwagę. Poza stylową formą płyty elewacyjne HPL cechuje trwałość i duża odporność nawet na zmienne warunki atmosferyczne. Nawet po wielu latach taka aranżacja będzie naprawdę fenomenalnie się prezentować. To świetny wybór dla najbardziej wymagających osób, które nie chcą iść na kompromis i zawsze stawiają na to, co najlepsze. Płyty HPL obłędnie się prezentują na nowoczesnych domach w kształcie prostokąta czy podwójnego kwadratu, o prostych dachach. Dobrze wyglądają na domach utrzymanych w industrialnym stylu czy też takich, które są przeszklone.

Prosto i minimalistyczne, czyli elewacja z tynku typu baranek

Nie każdy lubuje się w stylu modern czy też oryginalnych aranżacjach. Jeżeli i Wy cenicie raczej minimalizm, a przy tym chcecie by Wasza aranżacja nie była bardzo kosztowna, to doskonałym wyborem będzie taka wykonana w tynku typu baranek. Jest subtelna, ale nadal stylowa. Łącząc kilka kolorów można uzyskać niemal każdy styl, począwszy od skandynawskiego, przez kolonialny aż na stylu bałkańskim kończąc. Rzecz jasna na tym zalety tynku się nie kończą, bo dobrze zabezpiecza dom przed ucieczkami ciepła, a i cena takiej elewacji nie jest bardzo wysoka. Jednak elewacja w takim tynku nie jest bardzo trwała i stosunkowo łatwo ją uszkodzić. Do tego pod wpływem warunków atmosferycznych czy zanieczyszczenia powietrza może blednąć czy żółknięć. Ale i to nie jest dużym problemem, bo wystarczy ją wtedy przemalować, używając do tego celu dedykowanej farby elewacyjnej i znów można cieszyć się stylową elewacją. Do jakich domów pasuje elewacja z tynku baranek? W sumie pasuje do wszystkich i to zarówno niedawno wybudowanych, jak i starszych niezależnie od kształtu. W każdym wypadku świetnie się sprawdzi.

Drogo, ale gustownie

Jeżeli lubicie klasyczny styl i cenicie dużą dawkę elegancji, a przy tym szukacie unikalności, to do Waszego domu pasować będzie elewacja wykonana z drewna. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka elewacja będzie dosyć kosztowna i jednak wiadomo, że drewno nie jest bardzo mocnym materiałem, stąd należy go zabezpieczyć. Ale z drugiej strony drewno zachwyca swoim pięknem i wspaniałym rysunkiem, który tworzą unikalne słoje oraz sęki. Elewacja z drewna świetnie będzie prezentować się na domach w stylu góralskim, ale też takich, które mają zyskać ten styl. Najlepiej pasuje do domów ze spadzistym dachem i to zarówno tych nowych, jak i starszych.

Kontrastowo, czyli ciekawe połączenie

Moda na kontrast obowiązuje nie tylko w branży odzieżowej, ale dotyczy także aranżacji wnętrz oraz elewacji. W myśl tej zabawy należy stawiać na kontrast i łączyć pozornie niepasujące rzeczy, a w zamian za to uzyska się naprawdę ciekawą estetyką, która jest jedyna w swoim rodzaju. Aż chce się pokusić o stwierdzenie, że jedynym ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia. Z drugiej strony trzeba uważać, aby nie uzyskać totalnego miszmaszu. Na jakie połączenia stawiać? Na pewno połączenie płyt elewacyjnych HPL z tynkiem. Dzięki temu uzyskacie stylową elewację, choć na pewno nie będzie nudna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć drewno z płytami HPL. Można także wybrać połączenie tynku z płytkami drewnianymi. W tym przypadku polecamy wybór jasnego tynku i zestawienie go z ciemnym kolorem drewna. Efekt przerośnie wasze oczekiwania, a i koszt będzie niższy niż w przypadku wyboru samego drewna.

Koniecznie więc skorzystajcie z naszych pomysłów. Gwarantujemy, że będziecie zachwyceni efektem.