Domowe sposoby leczenia zęba nie zastąpią wizyty u stomatologa

Domowe sposoby na ból zęba

Każdy z nas doświadczył choć niewielkiego bólu zęba. To bardzo nieprzyjemne uczucie, które jest sygnałem tego, że z zębem dzieje się coś niedobrego. Ból zęba może mieć też związek z wcześniejszym leczeniem stomatologicznym. Czy ból zęba można pokonać? Jakie są domowe sposoby na ból zęba?

Bólu zęba nie można lekceważyć

Warto powiedzieć wprost – bólu zęba nie można lekceważyć. Jeśli się pojawia, to znaczy, że z czasem stomatolog nas nie ominie, bowiem ból zęba wynika z procesów chorobowych albo zęba albo jamy ustnej. Wyjątkiem jest ból zęba po leczeniu stomatologicznym. W niektórych sytuacjach jest jak najbardziej możliwy. Pojawia się bardzo często po leczeniu kanałowym lub trudnym plombowaniu. Może też pojawić się w miejscu, gdzie został wstawiony implant zęba, a także po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Ten ból zęba z czasem jednak powinien przejść. Jeśli po kilku dniach nie maleje i nie znika, także w tym przypadku stomatolog jest konieczny. Po prostu trzeba go odwiedzić.

Domowe sposoby na ból zęba

Istnieją domowe sposoby na ból zęba, jednak warto od razu stwierdzić wprost, że działają objawowo i nie leczą przyczyny powodującej ból zęba. Mogą jednak pomóc przetrwać trudny czas przed konieczną wizytą u dentysty. Mogą też pomóc przetrwać najtrudniejsze dni po leczeniu stomatologicznym.

Najprostszą metodą złagodzenia lub pokonania bólu zęba jest oczywiście tabletka przeciwbólowa. To metoda bardzo często skuteczna, jednak pomocna tylko na jakiś czas. Po tym jak tabletka przestanie działać, może okazać się konieczne zażycie kolejnych. Nie zawsze jednak można to zrobić, zażywanie wielu leków przeciwbólowych ma zły wpływ na zdrowie.

Goździki i olejek goździkowy

Na ból zęba pomagają goździki. Należy je po prostu żuć. Mają w swoim składzie eugenol posiadający właściwości znieczulające. Pomaga także olejek goździkowy, tu jednak warto uważać, bowiem może on doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej

Rumianek

Bardzo pomocne może być także płukanie jamy ustnej rumiankiem. Posiada on właściwości antyseptyczne. Taki sposób łagodzenia bólu zęba często zaleca nawet dentysta dziecięcy dla dzieci, jest to więc całkiem bezpieczna metoda łagodzenia bólu zęba.

Czosnek

Od lat nazywany naturalnym antybiotykiem, jest też bardzo skutecznym sposobem na ból zęba. Redukuje stany zapalne i eliminuje bakterie. Ostry smak czosnku można zminimalizować, lekko go soląc. Na ból zęba pomoże odrobina czosnku włożona w okolice bolącego zęba lub płukanki naparem czosnkowym.

Warto pamiętać, że takie metody mogą oczywiście pokonać ból zęba, niekiedy nawet na długo, jednak nie wyeliminują jego przyczyny. Jeśli ból zęba się pojawił to z jakiegoś powodu. Warto go poznać i wyleczyć.